Dwa sposoby na zwiększenie oszczędności na koncie

Konto osobiste pozwala przede wszystkim na gromadzenie pieniędzy, które przelewane są z tytułu wynagrodzenia za pracę, umowy zlecenia i o dzieło, emerytury, renty czy też innych świadczeń. Bardzo istotne jest to, by środki, które zostaną na koniec miesiąca, pracowały na siebie. Nominalne oprocentowanie konta osobistego jest bardzo niskie. Jak można zatem zwiększyć zyski ze środków zgromadzonych na koncie osobistym?

Korzystanie z lokat terminowych

Lokaty to najprostsza i w pełni bezpieczna metoda oszczędzania, choć w przypadku konta osobistego ich oprocentowanie stanowi obecnie zwykle poniżej 1% w skali roku. Jest to związane z niskimi stopami procentowymi, które od dłuższego czasu nie są zmieniane przez Radę Polityki Pieniężnej. Na lokatach nie można zatem zarobić zbyt wiele, szczególnie jeśli nasze oszczędności także nie należą do najwyższych i sięgają od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Najczęściej na lokatach można oszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali jednego roku w zależności od tego, jak dużo i na jaki okres deponuje się środki (inaczej może być oprocentowana lokata na miesiąc, trzy miesiące, pół roku czy też rok – to zależy od konkretnego banku). Jeśli chodzi o lokaty, wybiera się albo te zwykłe, albo odnawialne (które „zakładają się” samodzielnie, bez konieczności ich ponownego otwierania przez użytkownika).

Niektóre banki oferują lokaty o podwyższonym oprocentowaniu w określonym dniu tygodnia i o ustalonej z góry godzinie. Trzeba jednak wówczas wyprzedzić inne osoby, by skorzystać z takiej promocji. Inną opcją na podwyższenie oprocentowania z lokaty jest polecenie konta innej osobie. Jeśli utrzyma ona je przez ustalony przez bank czas, można skorzystać z jednej lub nawet z kilku lokat o wysokim oprocentowaniu do ustalonej z góry maksymalnej wysokości kwoty (najczęściej jest to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych).

Konto oszczędnościowe w ramach konta osobistego

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów chcącym oszczędzić zdeponowane na swoim rachunku środki bez dodatkowego ryzyka, banki oferują specjalne konta oszczędnościowe, które można otworzyć w ramach konta osobistego. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w stacjonarnej placówce banku lub też online z poziomu swojego internetowego profilu w banku. W przypadku konta oszczędnościowego można liczyć na oprocentowanie środków zgromadzonych na rachunku rzędu kilku procent w skali roku. To oprocentowanie może być (jednak nie musi) wyższe niż w przypadku pieniędzy umieszczonych na lokacie terminowej.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając konto osobiste z opcją założenia na nim konta oszczędnościowego? Oprócz wysokości oprocentowania przede wszystkim na to, czy otwarcie takiego konta i korzystanie z niego nie wiąże się z dodatkowymi opłatami (np. za częstsze wypłacanie środków na zwykły rachunek) oraz na to, jak wygląda kapitalizacja odsetek (zwykle jest ona miesięczna, ale zdarzają się także konta z kapitalizacją dzienną).

Aby oszczędzić pieniądze zgromadzone na koncie osobistym, nie trzeba podejmować dużego ryzyka w zakresie ich inwestowania. Wystarczy wybrać odpowiedni bank, który zapewni lokaty o wysokim oprocentowaniu lub korzystne konto oszczędnościowe. W tym zakresie można skorzystać z rankingów kont i porównywarek online, w których dane aktualizowane są co miesiąc. Dzięki temu nie trzeba się martwić, że podpisze się umowę o prowadzenie rachunku z bankiem, w którym konto oszczędnościowe lub lokata nie są już tak atrakcyjne w porównaniu z innymi bankami.

Poprzedni artykułTorby z logo – ekologiczny gadżet na każdą okazję
Następny artykułPożyczka na nowy biznes? Sprawdź, kiedy to dobry pomysł!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj