Dziedziczenie bez testamentu po śmierci małżonka

Co zrobić, gdy nasz małżonek nagle umrze bez pozostawienia testamentu? Dla osoby nieznającej się na przepisach prawa spadkowego może okazać się to nie lada problemem. Z pewnością pojawią się liczne pytania takie jak: Kto dziedziczy cały majątek? Czy można korzystać ze wspólnie zarobionych pieniędzy oraz co dziedziczą dzieci. Warto więc bliżej przyjrzeć się sprawom spadkowym.

W jakich częściach dziedziczą żona i dzieci?

Po śmierci małżonka, w pierwszej kolejności powoływane są do spadku żona oraz jego dzieci. Załóżmy, że spadkobierca pozostawił dwójkę dzieci. Dziedziczą oni oczywiście w częściach równych, niemniej jednak część przypadająca współmałżonkowi nie może być mniejsza, niż jedna czwarta całości spadku.

Co zalicza się do majątku wspólnego małżonków?

Kodeks rodzinny dokładnie określa, że do majątku wspólnego należą między innymi wynagrodzenia za pracę i dochody z działalności, zarobkowej każdego z małżonków. Ponadto przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa, dochody z majątku wspólnego i indywidualnego każdego z małżonków oraz środki zgromadzone na rachunkach pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków. Połowa tego majątku stanowi własność małżonka żyjącego, zaś druga połowa stanowi majątek spadkowy, podlegający dziedziczeniu przez wszystkich spadkobierców.

Jak dzieli się majątek osobisty męża bądź ojca?

Majątek niewchodzący do wspólności majątkowej jest zaliczany do majątku osobistego zmarłego. Dziedziczony jest on po równo przez każdego ze spadkobierców. Do majątku osobistego można zaliczyć przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem małżeństwa, przedmioty nabyte przez dziedziczenie lub darowiznę. Co więcej, do majątku osobistego zaliczają się prawa autorskie, przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia, a także przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub rozstroju zdrowia.

Stwierdzenie nabycia spadku i jego dział

Chcąc uregulować sprawy spadkowe po zmarłym współmałżonku, należy złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku lub udać się do notariusza, który sporządzi poświadczenie dziedziczenia. W pierwszym przypadku do sądu na wyznaczoną rozprawę musi udać się tylko jeden spadkobierca. Do notariusza muszą stawić się wszyscy spadkobiercy w jednym terminie. Na tym etapie sąd lub notariusz stwierdza kto w jakiej części dziedziczy spadek.

Chcąc fizycznie podzielić się składnikami majątku spadkowego, spadkobiercy muszą złożyć do sądu wniosek o dział spadku lub dokonać takiego podziału u notariusza.

Poszukując kompleksowych usług związanych z prawem spadkowym w Rzeszowie, warto sprawdzić LEGAL.F KANCELARIA Paulina Fiejdasz Radca Prawny (https://legalfkancelaria.pl/)

Poprzedni artykułIle trwa prawo ochronne na znak towarowy?
Następny artykułJak przeprowadzić metamorfozę balkonu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj