Jak dbać o filtry do sprężarek?

Zadaniem filtrów do sprężarek jest uzdatnianie powietrza i doprowadzenie go do jak najlepszego stanu. Z tego też względu powinny być one w jak najlepszej jakości i użyteczności. Jak więc dbać o filtry do sprężarek, aby mogły nam służyć na dłużej?

Filtry do sprężarek – ich znaczenie

Dzięki filtrom powietrze jest całkowicie pozbawione brudu i zanieczyszczeń oraz niebezpiecznych substancji. Ich zadaniem jest wyeliminowanie każdego rodzaju zanieczyszczenia, bez względu na jego pochodzenie. Mają one bezpośredni wpływ na stan i trwałość sprężarki, ponieważ nie jest ona zapchana przez niepotrzebne minerały i inne substancje. Przyczynia się to również do rzadszych przeglądów i serwisów maszyny. To, co wydobywa się ostatecznie ze sprężarki zależne jest od stanu i rodzaju filtra.

Filtr do sprężarek zazwyczaj działają tak, że wszelkie opary olejowe i resztki usuwa na końcu, by na początku filtrować najtrudniejsze do wyeliminowania cząsteczki (np. pył i tłuste oleje). W farmacji i szeroko pojętej kosmetyce z kolei dodaje się jeszcze węgiel aktywny, aby zredukował nieprzyjemne zapachy. Robi się tak dlatego, że w tych branżach czystość powietrza ma szczególne znaczenie (musi być wręcz skrajnie czyste).

Rodzaje filtrów

Nie ważne z jak zaawansowanym filtrem mamy do czynienia, każdy w końcu trafi na takie zanieczyszczenia, że nawet im jest ciężko się ich pozbyć. Z tego też względu należy co jakiś czas robić przegląd filtra i sprawdzać jego stan, aby ewentualnie go naprawić.

Warto nadmienić, że istnieje wiele rodzajów filtrów, które usuwają różnego rodzaju zabrudzenia. Wyróżnia się filtr pyłowy, koalescencyjny, węglowy i sterylny. Pyłowy znajduje substancje znajdujące się w sprężonym powietrzu, po czym je przechowuje (im więcej takich substancji, tym filtr traci ciśnienie). Koalescencyjny z łatwością pozbywa się aerozolu, oleju (i innych substancji tłustych), a także cieczy. Aerozol i płyny tworzy w duże krople, które opadają na dno, po czym spust filtra się ich pozbywa.

Węglowe filtry scalają węgiel aktywowany, dzięki czemu pyły pochodzące z zewnątrz nie mają szans na przedostanie się dalej do sprężarki. Sterylne natomiast pozbywają się mikroorganizmów.

Jak dbać o filtr?

Ze względu na rodzaj filtra, niektórych substancji nie będzie mógł się z taką łatwością pozbyć. Drobiny stałe raczej nie stanowią problemu – bardziej chodzi o pozostałe, które nie należą do tej kategorii. Z tego też powodu filtry dzieli się na zgrubne i dokładne. Te pierwsze są w stanie pozbyć się elementów w odpowiedniej wielkości (im większa, tym gorzej). Dokładne natomiast filtrują nawet najbardziej wymagający element (używane są często w przemyśle spożywczym i w maszynach pracujących nieustannie).

Dbanie o filtr jest konieczne ze względu na cały stan sprężarki. Brak wymiany filtra skutkuje szybszą eksploatacją maszyny, a w efekcie do jej gorszego funkcjonowania. A niedziałająca dobrze sprężarka przyczynia się do blokady sprawnego działania reszty urządzeń, które potrzebują sprężonego powietrza. Efekt domina jak widać jest nie do uniknięcia.

Kiedy więc wymienić filtr sprężarki? Zazwyczaj zaleca się dopiero po przepracowaniu 2-3 tysięcy godzin i nie rzadziej niż raz w roku. Pilnując tych terminów na pewno zapobiegniemy ewentualnym problemom technicznym sprężarki, a w efekcie – całego zakładu.

Poprzedni artykułJak archiwizować dokumenty elektroniczne?
Następny artykułOferta nowoczesnych firm pożyczkowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj