Jak szybko dostać się do lekarza medycyny pracy?

Medycyna pracy to odrębna specjalizacja, która zajmuje się badaniem pracowników i sprawdzaniem, czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania przez nich zadań związanych z określonym stanowiskiem. Badania te są obowiązkowe i wykonywane zarówno przed podjęciem pracy, jak i okresowo (kontrolnie), a także po dłuższym zwolnieniu lekarskim. Nie zawsze jednak wykonanie badań lekarskich do pracy jest łatwe, ponieważ specjalistów z tego zakresu wciąż jest za mało. Sprawdź, jak upewnić się, że będziesz mógł szybko umówić się na wizytę!

Badania lekarskie do pracy – kiedy należy je wykonywać?

Dopilnowanie, by wszyscy pracownicy byli przebadani przez lekarza medycyny pracy, należy do obowiązków pracodawcy. To on musi kierować personel na badania do odpowiedniego specjalisty. Wykonuje się trzy typy badań pracowniczych:

  • wstępne – przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku, a więc w praktyce przed rozpoczęciem pierwszej pracy na etacie, przy zmianie stanowiska pracy (np. awansie) lub jego charakteru (np. dołączeniu nowych obowiązków);
  • okresowe – wykonywane zawsze wtedy, gdy poprzednie zaświadczenie straci swoją ważność, a pracownik nie zmienił stanowiska, charakteru pracy czy zakresu obowiązków;
  • kontrolne – warunek dopuszczenia do pracy pracownika, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż 30 dni lub na urlopie dla poratowania zdrowia, który również trwał więcej niż 30 dni.

Częstotliwość wykonywania badań okresowych zależy od rodzaju stanowiska, jakie zajmuje dany pracownik, zakresu jego obowiązków i środowiska pracy. Przykładowo, jeśli dana osoba jest w pracy narażona na wdychanie szkodliwych substancji, musi odwiedzać lekarza medycyny pracy co dwa lata. W przypadku pracowników biurowych zaświadczenie traci ważność po 4 lub 5 latach (w zależności od tego, czy pracują przy komputerze).

Medycyna pracy w czasie pandemii – jak to obecnie wygląda?

Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne system działa obecnie na wyjątkowych zasadach. Badania lekarskie do pracy tylko częściowo wykonywane są bez zmian – dotyczy to badań wstępnych. Ważność wszystkich wydanych wcześniej zaświadczeń została przedłużona – stracą one swoją ważność dopiero 60 dni po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Możliwe jest również wykonanie badań przez innego lekarza oraz badań zdalnych.

Jak szybko dostać się do lekarza medycyny pracy?

Badania u lekarza medycyny pracy nierzadko stanowią problem ze względu na dość odległe terminy. Tymczasem niekiedy konieczne jest ich natychmiastowe przeprowadzenie. Dlatego wiele firm decyduje się na podpisanie umowy z konkretną placówką oferującą usługi z zakresu medycyny pracy. Pracownicy mogą być wówczas kierowani na badania niemal automatycznie. Taka umowa może być również połączona z pakietem medycznym umożliwiającym personelowi korzystanie z konsultacji internistycznych i specjalistycznych – ma je w swojej ofercie m.in. sieć CMP. Na stronach przychodni znajdziesz znacznie więcej informacji na ten temat i zapoznasz się z atrakcyjnymi pakietami dla pracodawców.

Poprzedni artykułBawełniane woreczki – czy opłaca się je sprzedawać?
Następny artykułNietypowe zwyczaje ślubne za granicą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj