Najpopularniejsze rodzaje przekładni i ich zalety

W urządzeniach mechanicznych znajdziemy całe mnóstwo różnych przekładni. Dziś dowiemy się w jaki sposób one działają, jakie mają zalety oraz czemu są niezbędne. Sprawdzimy najpopularniejsze rodzaje, jakie są stosowane zarówno w sprzęcie przemysłowym jak i do użytku domowego. Omówimy każdy z nich, wskazując jego konkretne plusy i minusy. Zapraszamy do lektury.

Na początku omówimy przekładnie planetarne. Te stosowane są obecnie zdecydowanie najczęściej. Znajdziemy je mnóstwie różnych urządzeń, począwszy od wiertarki, a skończywszy nawet na automatycznych skrzyniach biegów w samochodach. Każda przekładnia tego typu składa się z trzech elementów: pierścienia zewnętrznego, satelitów oraz koła słonecznego. Przykładając siłę napędową do określonych części i odbierając ją z pozostałych mamy możliwość uzyskania przynajmniej kilku przełożeń. Ogromną zaletą, jaką posiadają tego typu przekładnie, jest niewielka masa oraz wymiary. Jednocześnie pozwalają na przeniesienie znacznych sił oraz prędkości obrotowych, zapewniając bardzo wysoką bezawaryjność. Mogą pracować w kąpieli olejowej lub też z wykorzystaniem smaru stałego.

Drugi pod względem popularności typ, który znajdziemy przede wszystkim w maszynach przemysłowych, to przekładnie kątowe. Ich zadaniem jest przede wszystkim zmiana kierunku napędu, co możliwe jest nawet do kąta 90 stopni włącznie. Oczywiście dostępne są również wersje na inne kąty, jak 30, 45 czy 60 stopni. Umożliwiają zamontowanie silnika napędowego w taki sposób, by możliwie najbardziej zmniejszyć wymiary całej maszyny. Oprócz samej zmiany kierunku napędu posiadają też wszystkie inne cechy, jakimi legitymują się dowolne przekładnie. Mogą więc zmieniać wartości momentu obrotowego oraz prędkości, które pojawiają się na wyjściu. Posiadają duża wytrzymałość, wymagają jednak smarowania za pomocą oleju, którego poziom musi być regularnie doglądany. W przypadku braku lubrykacji szybko ulegają zatarciu.

Przedstawiliśmy dwa najbardziej popularne rodzaje przekładni, jakie możemy spotkać w różnych urządzeniach. Najczęściej mamy z nimi do czynienia w przemyśle, jednak znajdują zastosowanie również w domowych aplikacjach. Znajdziemy je w wiertarce, maszynie do szycia, pralce automatycznej, skrzyni biegów samochodu osobowego i w wielu innych miejscach.

Kacperek – dystrybucja przekładni.

Poprzedni artykułGłosy lektorskie on-line – przesłuchaj je i wybierz najlepszy!
Następny artykułSprzątanie pomieszczeń biurowych, czyli jak mieć czyste biuro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj