Operator wózka widłowego – Co warto wiedzieć o kursie

Wielu z nas coraz częściej spotyka się z tym, że na rynku pracy bardzo pożądane jest nie tylko wykształcenie, ale również praktyczne umiejętności, dlatego chętnie szkolimy się w dziedzinach, które mogą być przydatne w wielu branżach, a co za tym idzie dawać nam satysfakcjonujące wynagrodzenie.

Jak zdobyć uprawnienia na obsługę wózków widłowych

W opinii wielu osób warto zdobyć uprawnienia operatora wózka widłowego. To praca, która ma w sobie duży potencjał, ponieważ import i eksport są częścią dynamicznie rozwijającego się handlu. Powstaje sporo miejsc handlowych, w których konieczna jest obsługa dużych powierzchni magazynowych. To właśnie tam niezbędne stają się wózki widłowe, bez których transportowanie materiałów byłoby niemożliwe. Aby zapisać się na kurs wystarczy mieć ukończone 18 lat i mieć co najmniej wykształcenie podstawowe. Bardzo ważne jest to, aby stan zdrowia kursanta i jego ogólna sprawność były dobre. Nie może on mieć problemów z koordynacją, dużych wad wzroku czy słuchu. Uniemożliwiałoby to jego pracę.

Kurs dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Podczas teorii dowiemy się wszystkiego na temat budowy wózków, zasad BHP oraz zarządzeń i przepisów prawa dotyczących obsługi tych sprzętów. Część praktyczna obejmuje płynną jazdę i obsługę wózka, między innymi kursanci nauczą się prawidłowo posługiwać widłami przenosząc przedmioty. Każdy kurs powinien kończyć się egzaminem przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Nie jest to konieczne, kiedy można zdobyć uprawnienia zakładowe, a kurs może przeprowadzić pracodawca. W takiej sytuacji na czas pracy wystawia swoim podwładnym pozwolenia na obsługę wózków, jednak tego typu pozwolenie obowiązuje tylko w obecnym miejscu pracy i najprawdopodobniej nie będzie uznawane przez kolejnego pracodawcę.

Zrób uprawnienia na wózek widłowy >> https://kursnawozekwidlowy.pl/

Jaką kategorię uprawnień wybrać?

Pozytywnie zaliczony egzamin, który zdajemy przed komisją to otrzymanie uprawnień ważnych bezterminowo. Niektórzy zastanawiają się ile zarabia operator wózka widłowego. Z pewnością ma na to wpływ wiele czynników, między innymi wielkość firmy oraz to, jak radzi sobie ona na rynku.

Warto wspomnieć, że są 3 główne kategorie uprawnień na wózki widłowe:

– I WJO – Kategoria nadrzędna pozwala operatorowi prowadzić wózki o nieograniczonym udźwigu oraz wysokości, dotyczy również wózków specjalizowanych czyli tych unoszących operatora w kabinie.

– II WJO – Kategoria uprawnień nieco węższa pozwalająca na obsługę tylko wózków jezdniowych, nadal jednak nieograniczona jest wysokość podnoszenia i udźwigu.

– III WJO – to kategoria uprawnień, która dotyczy obsługi wózków widłowych jezdniowych bez kabin czy podestów do stania. Operator obsługuje je znajdując się na zewnątrz pojazdu, jak w przypadku powyższych kategorii nie ma limitów dotyczących maksymalnego udźwigu czy wysokości podnoszenia.

Trzeba więc zdecydować, jakimi wózkami mamy zamiar posługiwać się teraz i w przyszłości. W zależności od miasta, w którym chcemy zrobić kurs oraz renomy szkoły, jego cena będzie się wahała w okolicy 1000 do 2000 zł.

Poprzedni artykułNajlepsze odkurzacze o małych rozmiarach, które wprowadzą komfort do biura
Następny artykułPracuj sprawnie i bezstresowo – najlepsze gadżety do biura

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj