Atrakcyjne konto młodzieżowe – po czym je poznać?

Czy jesteś świadomy tego, że warto uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi od najmłodszych lat? Czas mija szybko i nim się obejrzysz, dokonywanie poważnych transakcji przez Twoją pociechę okaże się nieuniknione. Im wcześniej wprowadzisz syna czy córkę w świat bankowości, tym lepiej będą umieli kontrolować swój budżet w przyszłości. Konto młodzieżowe jest w ofercie każdego banku. Czym zatem kierować się przy wyborze rachunku bankowego dla dziecka? Czy wiąże się to z opłatami? Co zyskasz Ty, a co Twoje dziecko? Podpowiadamy.

Konto bankowe dla młodych – kiedy warto je założyć?

Osobom, które chcą korzystać z kont młodzieżowych, zależy przede wszystkim na dwóch aspektach – wygodzie użytkowania i atrakcyjnej cenowo ofercie. Zazwyczaj konta bankowe dla młodych dostępne są w trzech wariantach:

  • dla dzieci poniżej 13 lat – założyć może je rodzic lub opiekun prawny; zgodnie z prawem, transakcje miesięczne nie mogą przekroczyć kwoty 5000 złotych,

  • dla nastolatków od 13 do 18 lat – posiadające znaczniej więcej opcji; podobnie jak konta dla pełnoletnich – tutaj również występuje ograniczenie kwotowe,

  • dla osób od 18 do 26 lat – w pełni funkcjonalny produkt bankowy, posiadający najczęściej dodatkowe promocje i zwolnienia z opłat.

Banki chętnie oferują dzieciom bezpłatne rachunki. Nic dziwnego – w młodych konsumentach widzą szanse na posiadanie lojalnych klientów w przyszłości.

Czy konto dla nieletnich może być bezpłatne?

Podobnie jak rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe rodziców, konta młodzieżowe mogą być darmowe, jeśli spełnione zostaną warunki stawiane przez bank. Wśród nich najbardziej popularne jest wykonanie określonej liczby transakcji kartą płatniczą w ciągu miesiąca lub dokonanie zakupów na daną sumę. Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat zazwyczaj nie generuje żadnych opłat, ponieważ ma mniej funkcjonalności i to opiekun prawny nim zarządza. W pozostałych przypadkach naliczane może być koszty prowadzenia konta, wypłat z bankomatów, czy te związane z płatnościami kartą.

Karta bankomatowa czy płatnicza – którą wybrać?

Choć dla dorosłych może wydawać się mało funkcjonalna, karta bankomatowa dla dziecka będzie korzystnym rozwiązaniem. Produkt tego typu nie jest przeznaczony do transakcji w sklepach, a jedynie do wypłacania niewielkich sum gotówki z bankomatów. Dla córki lub syna będzie to świetna opcja na początek. Do kont młodzieżowych dołączane są karty debetowe. Użytkownicy do 26 lat najczęściej nie ponoszą żadnych wydatków związanych z bezgotówkowymi płatnościami, jeśli aktywnie korzystają z rachunku.

Konto młodzieżowe a bankowość mobilna

Wracając do pierwszego z istotnych w wyborze czynników, czyli wygody korzystania, trzeba wspomnieć o bankowości mobilnej. Konto młodzieżowe Twoje dziecko może mieć w telefonie, a zatem wszystko, co potrzebne do sprawnego zarządzania finansami:

  • szybkie przelewy i doładowania telefonu na kartę,

  • płatności BLIK,

  • regulowanie należności za pomocą smartfona,

  • kontrola nad wydatkami – 24-godzinny dostęp do historii transakcji,

  • możliwość zastrzeżenia karty lub zmiany PIN-u.

Pewnie niejednej osobie, która na smartfonie zainstalowała aplikację banku, trudno przypomnieć sobie, kiedy ostatnio logowała się do konta poprzez komputer lub odwiedziła oddział. Postępu cyfrowego nie sposób uniknąć.

Jak wybrać konto w banku dla młodych?

Podsumowując: niezależnie od tego, czy Twoja pociecha ma mniej niż 13 lat, czy też stoisz przed wyborem konta młodzieżowego dla nastolatka, zwróć uwagę na poniższe kwestie:

  • opłaty za rachunek i kartę płatniczą,

  • liczba bankomatów i wpłatomatów w Twojej okolicy,

  • funkcjonalność i prostota użytkowania aplikacji mobilnej,

  • dodatkowe opcje – promocje, programy lojalnościowe, dostępność portalu edukacyjnego lub poradników dla dziecka.

Do otwarcia rachunku młodzieżowego niezbędny jest dowód osobisty rodzica lub opiekuna oraz dowód tożsamości nieletniego. Część instytucji akceptuje zdalne założenie konta, inne wymagają wizyty w banku razem z dzieckiem.

Świadomość finansowa od najmłodszych lat!

Szukając oferty dla swojej pociechy, w pierwszej kolejności sprawdź, jakie konta dla młodych oferuje Twój bank. Opcje dla stałych klientów mogą być szczególnie atrakcyjne. Przy wyborze dobrze zwrócić uwagę na preferencje dziecka – na których funkcjonalnościach szczególnie mu zależy i czy będzie korzystało ze wszystkich. Budowanie finansowej świadomości poprzez konto młodzieżowe na pewno zaowocuje w przyszłości. Jeśli córka lub syn są na to gotowi, pozwól im się rozwijać w temacie finansów. Banki chętnie wspierają ten rozwój. Przykład? Santander Bank Polska udostępniający portal edukacyjny Finansiaki – skierowany do najmłodszych.

Poprzedni artykułMieszkania w Warszawie – aktualne trendy na rynku pierwotnym
Następny artykułCyfryzacja firmy, czyli na czym polega, co to jest transformacja cyfrowa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj