Bezpieczny urlop w obliczu pandemii – jak się do niego przygotować?

Wakacje za pasem, jednak wielu Polaków wybiera jesień jako idealny moment na urlop. W wielu krajach pogoda wciąż jest upalna, jednak można uniknąć tłumu turystów znanego z okresu letniego. W czasie pandemii branża turystyczna znacznie się zmieniła, jednak nowa rzeczywistość nie oznacza, że musimy rezygnować z zagranicznych wyjazdów. Należy jednak zachować szczególne środki ostrożności.

Rozsądne planowanie zagranicznych podróży

Przede wszystkim, zagraniczne wakacje należy planować rozsądnie, śledząc sytuację epidemiczną panującą w poszczególnych krajach. Nie warto wyruszać w środek ogniska pandemii, a poziom zagrożenia jest różny w poszczególnych państwach w Europie i na całym świecie. Ponadto niektóre z krajów wprowadziły zakaz wjazdu dla turystów z zagranicy. Nieuważne zarezerwowanie wakacji na własną rękę może doprowadzić do sytuacji, w której urlopowicz będzie musiał obejść się smakiem. Co prawda za odwołane loty podróżnym przysługuje odszkodowanie, jednak niekoniecznie dotyczy to noclegów zarezerwowanych samodzielnie.

Stosowanie miejscowych przepisów bezpieczeństwa

Gdy już udamy się w zagraniczną podróż, należy dokładnie śledzić obowiązujące na miejscu przepisy bezpieczeństwa. Pierwszym etapem podróży jest lotnisko i samolot, gdzie obecnie obowiązują odmienne zasady, z którymi także należy się zapoznać. Nakaz noszenia maseczek obowiązuje w wielu państwach. W ten sposób chronimy nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych, a warto wspomnieć, że wiele osób przechodzi infekcję bezobjawowo, nie zdając sobie sprawy, że może zarażać innych. Odrębne niż w Polsce przepisy nierzadko funkcjonują w miejscowych restauracjach, miejscach publicznych, instytucjach czy środkach transportu. Nie warto w takiej sytuacji zasłaniać się niewiedzą. Należy poszukać informacji dotyczących ograniczeń w wiarygodnych źródłach.

Zdrowy rozsądek zawsze w cenie

Ponadto, nawet jeśli przepisy obowiązujące w danym kraju są dość liberalne, lepiej kierować się zdrowym rozsądkiem. Częste mycie rąk i przestrzeganie innych zasad higieny z pewnością ogranicza ryzyko infekcji. Gdy to możliwe, należy unikać większych skupisk ludzi, a jeśli znajdziemy się w tłumie, zadbać o odpowiednią ochronę ust i nosa.

Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające koszty leczenia COVID-19

Odpowiedzialni podróżni na zagraniczne wyjazdy wykupują odpowiednią polisę turystyczną. Branża ubezpieczeniowa szybko zareagowała na nową sytuację. Obecnie poza ubezpieczeniem zdrowotnym podróżni mogą liczyć także na specjalną klauzulę dotyczącą leczenia COVID-19 za granicą. Biorąc pod uwagę, że część osób przechodzi zakażenie bardzo ciężko, najlepiej zdecydować się na tę opcję nawet, gdy udajemy się do kraju z ograniczonym ryzykiem zachorowania.

Gdzie szukać odpowiedniej polisy turystycznej? Najlepszą opcję stanowią internetowe kalkulatory ubezpieczeniowe, na przykład KioskPolis.pl (https://kioskpolis.pl/). Duży wybór zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia ubezpieczenia o szerokim zakresie w atrakcyjnej cenie. Wystarczy jedynie wypełnić formularz znajdujący się pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator/ubezpieczenie-turystyczne/web/. Wybraną polisę można kupić bez wychodzenia z domu.

Kwarantanna po powrocie

Planując zagraniczny wyjazd w czasie pandemii, należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik. Osoby powracające do Polski obowiązuje często okres kwarantanny. Dlatego organizując podróż, powinniśmy uwzględnić dodatkowe dni urlopu lub możliwość pracy zdalnej.

Poprzedni artykułNadmierny konsumpcjonizm i jego możliwe skutki
Następny artykułChemiczne kotwy do betonu komórkowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj