Spotkania biznesowe to nieodłączny element prowadzenia firmy. Podczas nich omawianie są ważne kwestie. To, jak przedstawiciel przedsiębiorstwa wypadnie podczas lunchu, może mieć duże znaczenie dla powodzenia dalszej współpracy.
Zgodnie z planem
Business lunch musi być dobrze zaplanowany. Zarówno data jak i godzina powinny być wcześniej ustalone z zaproszonym rozmówcą. Najlepiej zaproponować mu kilka opcji i pozwolić wybrać tę najodpowiedniejszą. Kolejnym krokiem jest oczywiście potwierdzenie rezerwacji w restauracji.
W dniu spotkania należy zadbać o punktualność, spóźnienie będzie niemile widziane. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma możliwości przybycia na czas, konieczne jest poinformowanie gościa o tym fakcie i przeproszenie za zaistniałą sytuację. By jej uniknąć, najlepiej wyjechać chwilę wcześniej i pojawić się w restauracji na kilka minut przed umówionym spotkaniem.
Nie tylko jedzenie
Gdy spotkanie biznesowe odbywa się w restauracji, spożywanie posiłku jest nieuniknione. Warto wybierać sprawdzone dania, które zminimalizują ryzyko ewentualnego pobrudzenia. Wiadomo jednak, że jedzenie w czasie business lunchu nie jest najważniejsze. Głównym jego celem jest zaprezentowanie oferty i nawiązanie współpracy. Do lokalu rzadko zabiera się ze sobą komputer, a więc prezentacja multimedialna nie będzie raczej możliwa. Dlatego tak ważne jest, by przygotować się do merytorycznej rozmowy. Najważniejsze punkty można rozpisać na papierze firmowym i od czasu do czasu się nimi wspomagać.
Zamiast restauracji
Ciekawym pomysłem na spotkanie biznesowe jest organizacja konferencji. Pomagają one poznać nowych partnerów biznesowych i zacieśnić więzi z tymi obecnymi. Podczas konferencji z łatwością można przekazać najważniejsze informacje o firmie oraz zainteresować przybyłych swoją ofertą.
Co wybrać? Spotkania biznesowe czy tradycyjne konferencje? Warszawa i każde inne większe miasto w Polsce oferują spore możliwości organizowania tego typu zebrań, niezależnie od ich głównego celu czy ilości zaproszonych gości.