Budowa sprężarki śrubowej

Sprężarka śrubowa to maszyna niezbędna w wielu branżach. Jej zastosowanie zależy przede wszystkim od tego, jakie ciśnienie powietrza produkuje, znaczenie ma również to, czy jest olejowa, czy bezolejowa. Jak zbudowana jest taka maszyna?

Jak wygląda budowa kompresora śrubowego?

Kompresor śrubowy ma za zadanie zmniejszyć objętość gazu. Od jego wydajności zależy praca pozostałych urządzeń oraz jakość produktu końcowego. Kompresor można stosować w różnych miejscach, a te mniejsze sprężarki są przenośne i łatwe w transporcie.

Powietrze zasysane jest przez filtr, po czym przepływa ono przez regulator ssania powiązany z przetwornikiem ciśnienia. Powietrze trafia do komory ze śrubami – jeśli sprężarka jest olejowa, następuje wtedy wtrysk oczyszczonego przez filtr oleju, który gwarantuje odpowiednie smarowanie i szczelność pracującej maszyny.

Sprężona mieszanina powietrza i oleju przepływa do separatora oleju. Proces oczyszczania sprężonego powietrza dokańcza drugi filtr, po czym powietrze trafia do chłodnicy – wszystkie filtry wyposażone są w czujniki zanieczyszczenia. Pracą chłodnicy steruje termostat, tak by powietrze zyskało odpowiednią temperaturę, dostosowaną do temperatury otoczenia.

W sprężarkach bezolejowych proces oczyszczania powietrza jest mniej skomplikowany, ponieważ nie trzeba usuwać cząsteczek oleju, wystarczy więc jedno filtrowanie. Jednak brak oleju w komorze wymaga zastosowania dodatkowego uszczelnienia, poza tym taka maszyna nie zawsze nadaje się do pracy ciągłej – brak oleju może doprowadzić do zniszczenia elementów konstrukcyjnych.

Jak wygląda sprężanie powietrza?

W sprężarce śrubowej proces sprężania powietrza zachodzi pomiędzy dwoma wirnikami znajdującymi się w komorze. Śruby obracają się, tak że zmniejsza się przestrzeń między nimi, i w konsekwencji zmniejsza się także objętość gazu, jaki trafił do komory z wirnikami. Im mniejsza jest komora, w której znajduje się gaz, tym wyższe jest ciśnienie powietrza.

O jakości sprężarki decyduje w dużym stopniu jej szczelność, tak by do wnętrza maszyny nie przedostawało się powietrze z otoczenia. Komora ze śrubami jest też dodatkowo uszczelniona, aby nie dopuścić do uciekania sprężanego gazu.

Sprężarki olejowe i bezolejowe

Sprężarki olejowe stosuje się przede wszystkim tam, gdzie najważniejsza jest ciągłość pracy. Natomiast w miejscach, gdzie sprężone powietrze musi być idealnie czyste, czyli na przykład w branży farmaceutycznej albo spożywczej, wskazane jest używanie sprężarek bezolejowych, jak te dostępne na aerzen.com.

Poprzedni artykułDlaczego warto rezerwować online?
Następny artykułZakupy biżuterii przez Internet – czy warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj