Chemiczne kotwy do betonu komórkowego i innych materiałów budowlanych to rozwiązanie, które zdobywa coraz liczniejsze grono zwolenników. Mocowania realizowane przy zastosowaniu tej technologii są przystosowane do przenoszenia wysokich obciążeń. Kotwy chemiczne można stosować jako punkty podparcia i do mocowania elementów wiszących.
Jedną z większych zalet chemicznych kotew do betonu komórkowego jest ich łatwa aplikacja w trudnych warunkach atmosferycznych oraz w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Dobierając kotwy, można wybierać pomiędzy produktami standardowymi, o zwiększonej wytrzymałości oraz przystosowanymi do zastosowania w skrajnie niskich temperaturach.
Rodzaje kotew chemicznych do betonu
Chemiczne kotwy do betonu komórkowego dostępne są w dwóch podstawowych wariantach, tj. jako:
- Zaprawa iniekcyjna – do szybkiej realizacji wielu połączeń.
- Kotwa tulejowe (ampułka żywiczna) – rozwiązanie idealne do szybkiego wykonywania pojedynczych mocowań w miejscach o ograniczonej przestrzeni lub trudnodostępnych.
W obu wariantach produkt to dwuskładnikowa żywica.
Przy zastosowaniu odpowiednich akcesoriów i żywicy o właściwym składzie chemicznym, kotwy tego typu mogą być stosowane do realizacji mocowań demontowalnych. Oznacza to, że takie mocowania mogą być wykorzystywane ponownie, np. po naprawie lub modernizacji elementów wyposażenia budynków i budowli.
Chemiczne kotwy tulejowe (ampułki żywiczne)
Tulejowe kotwy do betonu to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie do szybkiego montowania różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych i akcesoriów. Ampułki żywiczne są dostępne w różnych rozmiarach dostosowanych do typowych wielkości otworów, jakie wykonuje się pod najczęściej stosowane mocowania. Aplikacja ampułki w zwartym materiale ogranicza się do wsunięcia tulei do otworu.
W trakcie aplikacji tuleja rozbija się, składniki się mieszają i to aktywuje stygnięcie żywicy. Do aplikacji ampułek nie trzeba żadnego dodatkowego sprzętu. Pojedyncza tuleja jest lekka, a jej rozmiar jest ograniczony do minimum. Po zaaplikowaniu tulei wystarczy wkręcić wkręt. Ampułki można stosować z akcesoriami rozszerzającymi zastosowanie chemicznych kotew do betonu komórkowego.
Zaprawa iniekcyjna
Zaprawa iniekcyjna w typowych dwuskładnikowych aplikatorach to zdecydowanie najbardziej popularny produkt z rodziny chemicznych kotew do betonu komórkowego. Żywica w aplikatorach jest dostępna w opakowaniach o różnej wielkości, dzięki czemu bez problemu można dobrać odpowiednią ilość zaprawy do realizacji danego projektu.
Zaprawa iniekcyjna jest dostępna w różnych wersjach, które różnią się składem chemicznym. Dostępne są kotwy w aplikatorach o standardowej i podwyższonej wytrzymałości. W razie potrzeby można też kupić specjalną wersję kotew chemicznych przystosowaną do skutecznego realizowania bezpiecznych mocowań w skrajnie niskich temperaturach. Zaprawa iniekcyjna w aplikatorach jest często stosowana z dodatkowymi akcesoriami.
Akcesoria do kotew chemicznych do betonu komórkowego
W celu rozszerzenia zastosowania chemicznych kotew do betonu komórkowego można stosować różnego rodzaju akcesoria. Do mocowań realizowanych w pustakach i cegłach z dziurami stosuje się np. tulejki siatkowe, które mogą być wykonane z tworzywa lub metalu. Do mocowań demontowalnych przeznaczone są natomiast odpowiednie tuleje siatkowe z gwintem wewnętrznym.
Więcej:
https://istools.pl/produkty/zamocowania/kotwy-chemiczne,2,7925