Chemiczne kotwy do betonu komórkowego

Chemiczne kotwy do betonu komórkowego i innych materiałów budowlanych to rozwiązanie, które zdobywa coraz liczniejsze grono zwolenników. Mocowania realizowane przy zastosowaniu tej technologii są przystosowane do przenoszenia wysokich obciążeń. Kotwy chemiczne można stosować jako punkty podparcia i do mocowania elementów wiszących.

Jedną z większych zalet chemicznych kotew do betonu komórkowego jest ich łatwa aplikacja w trudnych warunkach atmosferycznych oraz w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Dobierając kotwy, można wybierać pomiędzy produktami standardowymi, o zwiększonej wytrzymałości oraz przystosowanymi do zastosowania w skrajnie niskich temperaturach.

Rodzaje kotew chemicznych do betonu

Chemiczne kotwy do betonu komórkowego dostępne są w dwóch podstawowych wariantach, tj. jako:

  • Zaprawa iniekcyjna – do szybkiej realizacji wielu połączeń.
  • Kotwa tulejowe (ampułka żywiczna) – rozwiązanie idealne do szybkiego wykonywania pojedynczych mocowań w miejscach o ograniczonej przestrzeni lub trudnodostępnych.

W obu wariantach produkt to dwuskładnikowa żywica.

Przy zastosowaniu odpowiednich akcesoriów i żywicy o właściwym składzie chemicznym, kotwy tego typu mogą być stosowane do realizacji mocowań demontowalnych. Oznacza to, że takie mocowania mogą być wykorzystywane ponownie, np. po naprawie lub modernizacji elementów wyposażenia budynków i budowli.

Chemiczne kotwy tulejowe (ampułki żywiczne)

Tulejowe kotwy do betonu to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie do szybkiego montowania różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych i akcesoriów. Ampułki żywiczne są dostępne w różnych rozmiarach dostosowanych do typowych wielkości otworów, jakie wykonuje się pod najczęściej stosowane mocowania. Aplikacja ampułki w zwartym materiale ogranicza się do wsunięcia tulei do otworu.

W trakcie aplikacji tuleja rozbija się, składniki się mieszają i to aktywuje stygnięcie żywicy. Do aplikacji ampułek nie trzeba żadnego dodatkowego sprzętu. Pojedyncza tuleja jest lekka, a jej rozmiar jest ograniczony do minimum. Po zaaplikowaniu tulei wystarczy wkręcić wkręt. Ampułki można stosować z akcesoriami rozszerzającymi zastosowanie chemicznych kotew do betonu komórkowego.

Zaprawa iniekcyjna

Zaprawa iniekcyjna w typowych dwuskładnikowych aplikatorach to zdecydowanie najbardziej popularny produkt z rodziny chemicznych kotew do betonu komórkowego. Żywica w aplikatorach jest dostępna w opakowaniach o różnej wielkości, dzięki czemu bez problemu można dobrać odpowiednią ilość zaprawy do realizacji danego projektu.

Zaprawa iniekcyjna jest dostępna w różnych wersjach, które różnią się składem chemicznym. Dostępne są kotwy w aplikatorach o standardowej i podwyższonej wytrzymałości. W razie potrzeby można też kupić specjalną wersję kotew chemicznych przystosowaną do skutecznego realizowania bezpiecznych mocowań w skrajnie niskich temperaturach. Zaprawa iniekcyjna w aplikatorach jest często stosowana z dodatkowymi akcesoriami.

Akcesoria do kotew chemicznych do betonu komórkowego

W celu rozszerzenia zastosowania chemicznych kotew do betonu komórkowego można stosować różnego rodzaju akcesoria. Do mocowań realizowanych w pustakach i cegłach z dziurami stosuje się np. tulejki siatkowe, które mogą być wykonane z tworzywa lub metalu. Do mocowań demontowalnych przeznaczone są natomiast odpowiednie tuleje siatkowe z gwintem wewnętrznym.

Więcej:
https://istools.pl/produkty/zamocowania/kotwy-chemiczne,2,7925

Poprzedni artykułBezpieczny urlop w obliczu pandemii – jak się do niego przygotować?
Następny artykułJak często i jakie badania techniczne powinien przechodzić wózek widłowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj