Co to jest umowa B2B?

Umowy zlecenie czy umowy o pracę nikomu chyba przedstawiać nie musimy. Umowę B2B już natomiast tak! Czym jest umowa B2B? Dla kogo jest opłacalna i dlaczego freelancerzy tak chętnie ją wybierają? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

B2B – co to takiego?

B2B, czyli Business-to-Business to bardzo wygodny, a zarazem stosunkowo często wybierany sposób rozliczenia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Wysokie koszty zatrudnienia, nadmiar formalności czy niekorzystne warunki zwykle nie brzmią zbyt zachęcająco dla którejkolwiek ze stron. W związku, z czym wielu pracodawców, ale też pracowników chętnie decyduje się na zawarcie umowy B2B. Umowa ta jest gwarancją wyższych zysków oraz większej elastyczności. Co to tak naprawdę oznacza? Zlecone usługi realizowane są przez jedną firmę – zazwyczaj jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, na rzecz drugiej. Nie ma tutaj znaczenia profil obu firm czy charakter świadczonych usług, a zaś ich prawne podstawy. Wówczas zawarta między nimi umowa to właśnie B2B. Jakie płyną korzyści z B2B?

Umowa B2B – dla kogo?

Umowa B2B z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego! Brak ograniczeń czy wyznaczonych godzin pracy mówią same za siebie! Chęć przejścia na samozatrudnienie – tym właśnie jest B2B, wiąże się jednak z koniecznością założenia własnej działalności gospodarczej. Bez tego ani rusz! Decydując się zatem na tego typu formę zatrudnienia, tracisz bowiem miano pracownika. Odtąd będziesz kontrahentem firmy, z którą nawiążesz współpracę. I choć rozpoczęcie własnej działalności brzmi świetnie, należy liczyć się z obowiązkami, jakie na nas spadną. Co mamy na myśli?

Prowadzisz własną działalność gospodarczą i szukasz rozwiązań, które wpłyną pozytywnie na rozwój twojej marki? Zajrzyj koniecznie tutaj – https://implemo.pl/! Firma Implemo zajmuje się wdrażaniem systemów ERP czy automatyzacji oraz ich optymalizacją pod kątem twoich potrzeb!

Zatrudnienie B2B – co musisz wiedzieć?

Główną korzyścią płynącą ze współpracy na podstawie umowy B2B jest duża elastyczność oraz brak ustalonych godzin pracy. Wykonując konkretne zlecenie, nie podlegasz bowiem kierownictwu danej firmy. Co więcej, firma ta nie ma większego wpływu na czas realizacji konkretnych zadań. Może jedynie oczekiwać konkretnego terminu wykonanej usługi. Co to tak naprawdę oznacza? Jak wiecie, na umowę B2B zwykle decydują się freelancerzy, a co za tym idzie, to oni ustalają liczbę wykonywanych zleceń. Wówczas nie mają oni jednego pracodawcy, a wielu w zależności od ich dyspozycyjności oraz indywidualnych możliwości. Co ciekawe, B2B jest mylnie określana mianem innego rodzaju umowy o pracę. Jest to oczywiście błędem. Pracując na umowie B2B, obowiązują cię zupełnie inne reguły i zobowiązania.

Zalety umowy B2B

Powodem, dla którego tak chętnie decydujemy się na B2B, jest oczywiście kwestia finansowa. Istnieje możliwość odprowadzania składek ZUS od kwoty minimalnej. Jest to bowiem bardzo opłacalne rozwiązanie zwłaszcza przy wyższych kwotach. Dodatkowo firma, z którą nawiążesz współpracę, nie ma tylu obowiązków, ile w przypadku pracowników na umowie zlecenie czy umowie o pracę. Wówczas znika obowiązek wysyłania pracowników na badania lekarskie czy kwestia obliczania wynagrodzenia.

Umowa B2B – wady

Nie ma rzeczy idealnych – to fakt! Tym, co wpływa na niekorzyść samozatrudnienia, jest konieczność opłacania składek i podatków samodzielnie. Ogólnie rzecz ujmując, cała księgowość stanie się twoim obowiązkiem, a nie jak dotąd – pracodawcy. Co więcej, nie obowiązuje cię także kodeks pracy ani ustawowo przyznany urlop tak, jak w przypadku umowy o pracę. Niemniej rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić zarówno jednej, jak i drugiej stronie.

Czy warto?

Założenie własnej działalności gospodarczej to nie taka łatwa sprawa! Osoby podejmujące się współpracy na zasadzie B2B muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami oraz licznymi obowiązkami. Zanim zdecydujesz się na zmianę formy zatrudnienia, zrób dokładny research i zastanów się, czy aby na pewno rozwiązanie to będzie dla ciebie korzystne!

Poprzedni artykułJak długo trwa serwis kasy fiskalnej?
Następny artykułKontrola wydruków – czy to się opłaca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj