Cyfryzacja firmy, czyli na czym polega, co to jest transformacja cyfrowa?

Cyfrowa transformacja biznesu to proces, na który częściowo lub w całości decyduje się coraz więcej firm. Na czym to polega, jak przeprowadzić i co najważniejsze, jakie korzyści generuje? Przedstawiamy.

Transformacja cyfrowa biznesu – co musisz wiedzieć na początku?

Prowadząc w obecnych czasach firmę, nie da się nie korzystać z nowoczesnych rozwiązań, technologii informatycznych, niezależnie od tego, czy prowadzisz mały sklep stacjonarny, czy zarządzasz kilkuset osobowym zespołem. Często jednak jest to wynikiem nieplanowanych działań, podyktowane jest rosnącymi potrzebami. Aby usprawnić funkcjonowanie firmy dzięki nowym technologiom, konieczne jest przeprowadzenie transformacji cyfrowej. Co to jest, na czym polega?

Jest to proces mający na celu stworzenie cyfrowego środowiska pracy, optymalizację funkcjonowania firmy, a także rozszerzenie kanałów komunikacji o nowe sposoby. Brzmi niezrozumiale? Od razu przechodzimy od omówienia trzech etapów transformacji, dzięki czemu wszystko się wyjaśni.

3 etapy transformacji cyfrowej

Na początku mamy dwie dobre wiadomości. Choć transformacja cyfrowa to proces złożony, czasochłonny, nie musisz od razu przeprowadzić jej w pełni, w każdym obszarze działalności, zmiany można wdrażać etapowo. Transformację cyfrową prowadzą takie firmy informatyczne jak IT Touch, które pomogą na każdym z kroków, nie musisz zajmować się tym sam. A jak to przebiega?

Pierwszym etapem jest cyfryzacja, która polega na przeniesieniu różnych treści/danych do postaci cyfrowej. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się systemy zarządzania dokumentami, które mogą być dostosowane do potrzeb firmy. Umożliwiają m.in. przetwarzanie danych z formy papierowej na cyfrową, porządkowanie, klasyfikację i archiwizacją dokumentów, nierzadko posiadają też funkcję rozpoznawania tekstu.

Wszystkie dokumenty są już w postaci cyfrowej? Czas na drugi etap, czyli informatyzację, w którym chodzi o wdrożenie i wykorzystanie nowych technologii do zarządzania firmą. Mowa tu m.in. o systemach IT, oprogramowaniu produkcji itp.

Gdy twoja firma jest już gotowa, można przeprowadzić ostatni krok, czyli transformację, całkowitą zmianę modelu biznesowego.

Korzyści z cyfryzacji firmy

Podstawowym celem transformacji cyfrowej jest optymalizacja procesów, a co za tym idzie, zwiększenie wydajności firmy. Dzięki ulepszeniu procesów możliwe jest obniżenie niektórych kosztów, wygenerowanie większych oszczędności. Oczywiście, działania te wymagają pewnych inwestycji, w praktyce jednak stosunkowo szybko się zwracają.

Kolejną, kluczową korzyścią, jest zwiększenie bezpieczeństwa, co obecnie jest bardzo ważnym elementem działania każdego biznesu. Chodzi nie tylko o zabezpieczenie danych osobowych klientów, ale też o tzw. know-how. Ponadto dzięki transformacji firmy nierzadko wychodzą naprzeciw nowym potrzebom klientów, usprawniają komunikację.

A komu zlecić to zadanie? Może zajmować się tym dział IT w twoim przedsiębiorstwie lub firma informatyczna, która oferuje takie usługi w ramach pełnej obsługi outsourcingowej.

Poprzedni artykułAtrakcyjne konto młodzieżowe – po czym je poznać?
Następny artykułKiedy konieczna jest pomoc kancelarii odszkodowawczej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj