Czy w Twojej firmie jest potrzebny audyt kadrowo-płacowy?

Prawidłowo działające kadry i płace to podstawa sprawnego realizowania odpowiednich obowiązków nakładanych przez firmy przez prawo. Gdy pojawiają się nieprawidłowości, konieczne może być wykonanie audytu kadrowo-płacowego.

Czym jest audyt kadrowo płacowy?

Za pomocą audytów można sprawdzić poprawność działania różnych obszarów w firmie. Na bazie ich wyników można następnie określić odpowiednie postępowanie zaradcze.

Specjalny audyt kadrowo-płacowy pozwala na kontrolę poprawności funkcjonowania obszaru kadr i płac w przedsiębiorstwie, czyli przygotowywania dokumentacji, naliczania płac, a także innych czynności kadrowych i płacowych.

Po zakończeniu audytu firma poddana procesowi kontroli otrzymuje dokument z jej wynikami, w którym znajdują się także właściwe zalecenia, które pozwalają na wyeliminowanie niedociągnięć i zmniejszenie ryzyka naliczenia kar przy kontrolach urzędowych.

Na czym polega audyt kadr i płac w firmie?

Przede wszystkim audyt kadrowo-płacowy nie powinien być traktowany jako sposób na znalezienie winnego. To proces kontrolny, który odbywa się z naciskiem na ocenę konkretnej sytuacji oraz na znalezienie sposobów na jej poprawę.

Przy prowadzeniu badań w dziale kadr i płac pod uwagę bierze się różnego rodzaju aspekty, na przykład są to:

  • dokumentacja pracownicza – akty pracownicze, ewidencja czasu pracy,
  • innego rodzaju dokumentacja kadrowo-płacowa,
  • obsługa PPK – Pracowniczych Planów Kapitałowych,
  • naliczanie płac zgodnie z obowiązującymi zasadami,
  • szkolenia oraz inne obowiązki BHP.

Kiedy warto skorzystać z audytu kadrowo płacowego?

Audyt w obszarze kadr i płac rekomendowany jest przede wszystkim wtedy, gdy w tym właśnie dziale pojawiają się nieprawidłowości, na przykład braki w dokumentacji, błędy w jej wypełnianiu, nieodprowadzanie właściwych składek.

Audyt kadrowo-płacowy może być również zlecany systematycznie, aby stale kontrolować funkcjonowanie kadr i płac.

Podsumowując, jeśli firma chce mieć pewność, że jej dział kadr i płac działa jak należy, powinna pamiętać o jego regularnej kontroli, m.in. poprzez audyt.

Poprzedni artykułWiertarka udarowa czy młotowiertarka – co wybrać?
Następny artykułKredytowanie inwestycji – wszystko, co chciałbyś wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj