Czym zajmuje się adwokat i kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej?

Konieczność skorzystania z pomocy prawnej zazwyczaj kojarzy się z trudnościami i problemami z prawem. Współpraca z adwokatem nie musi jednak polegać jedynie na pomocy w rozwiązaniu trudności i reprezentowania klienta przed sądem. Adwokat to specjalista z dziedziny prawa, który świadczy szeroko rozumianą pomoc prawną. Czym zajmuje się adwokat w swojej pracy i na czym polega pomoc prawna?

Czym zajmuje się adwokat?

Adwokaci to specjaliści, którzy posiadają wykształcenie prawnicze, przeszli aplikację i zdali egzaminy państwowe. Zazwyczaj zakres działalności adwokata obejmuje m.in. sporządzanie opinii prawnych, udzielanie pomocy prawnej, przygotowywanie i wysyłanie dokumentów prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych, tworzenie umów mających charakter prawny oraz występowanie (reprezentowanie klienta) przed sądem, urzędami i innymi instytucjami państwowymi. Większość adwokatów zawęża zakres swojej działalności i skupia się na specjalizacji w określonej sferze prawa. Jednak wiele kancelarii prawnych, takich jak kancelaria adwokacka z miejscowości Piaseczno, wciąż udziela pomocy prawnej w bardzo szerokim zakresie, Może to być np. prawo cywilne, prawo karne lub obsługa prawna organizacji gospodarczych (np. firm różnej wielkości). Pomoc adwokata, w zależności od potrzeb klienta, może polegać na doradztwie, obronie oskarżonego w sprawach karnych oraz reprezentowanie klienta w sprawach cywilnych. Pomoc prawna jest z reguły płatna, jednak w niektórych sytuacjach państwo ma obowiązek zapewnić oskarżonemu bezpłatną pomoc prawną.

Pomoc prawna adwokata w sprawach cywilnych

Prawo cywilne to największa dziedzina prawa. Nie powinno więc dziwić, że w wielu przypadkach klienci potrzebują fachowej pomocy z zakresu prawa cywilnego. Może to być np. konsultacja w sprawie dotyczącej praw rzeczowych, prawa własności, spadków, prawa pracy, ubezpieczeń oraz prawa rodzinnego. W wielu przypadkach zadaniem adwokata jest reprezentowanie klientów w sądzie podczas procesu, jednak adwokat udziela także porad prawnych, przygotowuje wnioski, zażalenia, pisma procesowe i apelacje, które są następnie wysyłane do odpowiednich instytucji (sądów, urzędów itd.).

Pomoc prawna adwokata w sprawach karnych

Wielu klientów zwraca się o pomoc prawną do adwokatów w przypadku spraw karnych oraz spraw dotyczących prawa wykroczeń. W takiej sytuacji zadanie adwokata może polegać na reprezentowaniu klienta w charakterze obrońcy oskarżonego, w charakterze pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego lub oskarżyciela prywatnego. Pomoc adwokata w sprawach karnych jest często bezcenna, ponieważ pozwala uniknąć wielu błędów i poradzić sobie ze stresem, który odczuwają uczestnicy procesów karnych, niezależnie od ich roli w procesie.

Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Pomoc prawna adwokata może się przydać w wielu sytuacjach, nie tylko w przypadku spraw cywilnych oraz spraw karnych. Z pomocy adwokata warto skorzystać przy podpisywaniu różnych umów oraz w sytuacji, kiedy nie mamy pewności, czy nasze zamiary są zgodne z prawem. Profesjonalna pomoc prawna to bardzo szerokie pojęcie, dlatego z pomocy profesjonalistów można korzystać zarówno w przypadku mało skomplikowanych spraw związanych z pracą czy spadkiem, jak również w trudnych i często zajmujących dużo czasu sprawach rozwodowych i alimentacyjnych.

Poprzedni artykułUsługi prawne dla przedsiębiorców
Następny artykułCo powinien zawierać projekt technologiczny dla gastronomii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj