Finanse i rachunkowość – czy warto wybrać się na ten kierunek?

Kierunki ekonomiczne od lat cieszą się dużą popularnością wśród studentów. Nic więc dziwnego, że absolwent liceum czy technikum zastanawia się, czy z tego powodu nie będzie trudniej o znalezienie zatrudnienia. Jedną z takich specjalizacji są Finanse i rachunkowość – co warto wiedzieć o tych studiach? Kto będzie najlepszym kandydatem? Gdzie znajdzie pracę po ich ukończeniu?

Finanse i rachunkowość – studia

Choć kierunek ten skupia się głównie na obszarze szeroko pojętych rozliczeń, to trzeba pamiętać, że na pierwszym roku studenci poznają także ogólne założenia ekonomiczne. Nie zabraknie mikro i makroekonomii, zarządzania, prawa czy bankowości. Jednak najwięcej przedmiotów będzie oscylowało w obszarze z operacji finansowych, ubezpieczeń i finansów (zarówno prywatnych, jak i publicznych). Student tego kierunku pozna zasady rachunkowości finansowej oraz będzie je umiał przełożyć na programy komputerowe służące księgowaniu. Zapozna się z działalnością instytucji finansowych oraz odbędzie stosowne praktyki. Ponadto zapozna się z fachowym językiem obcym w tym obszarze.

Finanse i rachunkowość – dla kogo?

Finanse i rachunkowość to na pewno dobry kierunek dla osób, które interesują się szeroko pojętą tematyką finansową. Absolwenci techników ekonomicznych mają o wiele łatwiej na tych studiach – rachunkowość ma mocne, niezmienione od lat zasady, dzięki którym łatwiej będzie przyswoić poszerzony materiał. Jednak wszyscy ci, którzy nie mieli do czynienia w szkole średniej z przedmiotami ekonomicznymi, wcale nie muszą się bać. Przede wszystkim nie jest to bardzo ciężki materiał – przy odrobinie samozaparcia i ćwiczeń całość jest jak najbardziej do nadrobienia. Będzie o to łatwiej, jeśli student posiada takie cechy jak skrupulatność, dokładność i łatwość w przyswajaniu wiedzy z zakresu obsługi programów komputerowych, bowiem czeka go trochę liczenia oraz tabel. Jeżeli wcześniej polubił matematykę – to plus dla niego, bo pojawi się ona kilkakrotnie na studiach pod różnymi nazwami.

Gdzie szukać pracy po ukończeniu tego kierunku?

Przede wszystkim absolwent finansów i rachunkowości zostanie przygotowany do pracy zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Dzięki praktykom będzie mógł od razu wypróbować zdobytą wiedzę w praktyce. Jako samodzielny specjalista będzie mógł pracować w bankach, instytucjach finansowych, jako doradca ubezpieczeń, doradca klienta, w biurach rachunkowych czy działach finansowych prywatnych firm. Bez problemu powinien również założyć własną działalność – oczywiście po ukończeniu odpowiednich kursów i zdaniu egzaminów.

Finanse i rachunkowość to kierunek oferujący szerokie spektrum zatrudnienia, co stanowi o jego popularności. Również zarobki po ukończeniu studiów i zdobyciu choć minimalnego doświadczenia są w pełni satysfakcjonujące dla absolwentów. Trzeba jednak pamiętać, że to branża, w której często zmieniają się przepisy, co determinuje ciągłe dokształcanie się i zdobywanie wiedzy.

Poprzedni artykułCzym tak właściwie są systemy CRM?
Następny artykułPoznaj modne kroje spodni damskich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj