Fotoceramika – kompendium wiedzy na jej temat

Fotografią nazywamy technikę polegającą na przeniesieniu fotografii na przykład ze zdjęcia na powierzchnię ceramiczną – płytkę, kubek czy element zastawy stołowej. Tak uwieczniona fotografia jest nie tylko bardzo trwała, odporna na niesprzyjające warunki zewnętrzne i ścieranie, ale również bardzo ładnie się prezentuje. Pierwszy raz fotografia na porcelanie pokazana została światu w połowie XIX wieku i od razu technika ta zdobyła sobie ogromną popularność. Przez lata udoskonalana, obecnie pozwala uzyskać zdjęcia doskonałej jakości, o bardzo precyzyjnym rysunku i nasyconych kolorach. A jak się to robi i dlaczego?

Fotoceramika i jej przeznaczenie

Metoda ta, jak już wspominaliśmy, jest obecnie szeroko wykorzystywana. Fotografie wykonane na ceramice, szkle czy porcelanie mają różne przeznaczenie:

  • zdjęcia na porcelanie – kiedy pragniemy ozdobić groby zmarłych bliskich, zamawiamy zdjęcia nagrobkowe. Fotoporcelana ma wiele zalet, ale o jej przydatności do tego celu decyduje jej imponująca odporność na warunki atmosferyczne. Zdjęcia na nagrobki, których podłożem jest porcelana, są niewrażliwe na zmiany pogody, wysoką wilgotność, mróz, deszcz i słońce. Przetrwają całe lata w niezmienionej formie. Ale zdjęcia na porcelanie to nie tylko zdjęcia nagrobkowe – metoda ta idealnie sprawdza się również do zdobienia talerzy, mis, waz i innych elementów eleganckiej zastawy stołowej. Tak ozdobione będą się pięknie prezentowały na stole;
  • zdjęcie na ceramice – pragniesz, aby bliska Ci osoba towarzyszyła Ci każdego dnia w domu lub biurze? Jej zdjęcie możesz teraz przenieść na swój ulubiony kubek ceramiczny. Zdjęcie może przedstawiać zabawną grafikę, ukochanego psa lub kadr z wakacji – co tylko zechcesz;
  • zdjęcie na szkle – tą metodą można wykonać nie tylko zdjęcie na pomnik czy kubek, ale również zdjęcie na szkle, które wspaniale zastępują typowe fotografie umieszczone w ramkach wiszących lub stojących. To ozdoba oryginalna i bardzo trwała.

Jak widzimy, zdjęcie na płytce porcelany, szkła czy ceramiki, może sprawdzić się w każdej sytuacji, w której pragniemy zachować pamięć o ukochanych osobach czy miejscach. A jak powstaje fotoporcelana?

Jak powstaje zdjęcie na porcelanie?

Na rynku obecnych są setki firm, które świadczą usługi przenoszenia fotografii na porcelanę czy ceramikę. Kiedy odbieramy gotowe zdjęcie, nie zastanawiamy się nad całym procesem, który ono przeszło aby trafić do nas w swojej nowej formie. A jest to proces naprawdę interesujący. Oto jak powstaje fotoceramika:

  • aby móc uzyskać fotografię wysokiej jakości, najpierw usuwa się ze zdjęcia zanieczyszczenia, skazy i niedoskonałości – służą do tego specjalne programy graficzne;
  • specjalny papier do drukarek ceramicznych służy do przeniesienia fotografii na przygotowaną wcześniej płytkę ceramiczną lub porcelanową;
  • wydruk przeniesiony na podłoże jest dodatkowo zabezpieczany laminatem do fotoceramiki, który zabezpiecza zdjęcie przed uszkodzeniami mechanicznymi i blaknięciem kolorów;
  • gotowe, wstępnie zabezpieczone laminatem zdjęcie, wymaga utrwalenia. Jak dotąd nie opracowano lepszego sposobu niż wypalanie w piecu, a więc każda firma świadcząca usługi fotoceramiki musi być wyposażona w specjalny piec służący do tego właśnie celu. Wysoka temperatura, której poddawana jest fotoporcelana, utrwala fotografię, czyniąc ją równocześnie odporną na uszkodzenia, wahania temperatur i wodę.

Proces ten został przedstawiony oczywiście w dużym uproszczeniu. Tak naprawdę wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, umiejętności manualnych i precyzji. Prawidłowo wykonana fotoporcelana jest wiecznotrwała, a zdjęcie pozostaje niezmienione przez całe dekady.

Więcej o fotoceramice możesz znaleźć tutaj: https://dekografix.pl/.

Fotoceramika to najlepsza odpowiedź na nasze potrzeby uwieczniania ukochanych osób, pupili i niezapomnianych doświadczeń. Dzięki niej możemy zawsze mieć przy sobie najpiękniejsze wspomnienia.

Poprzedni artykułJak skutecznie zwiększyć sprzedaż w sklepach?
Następny artykułCzeka Cię podział majątku? Dobry adwokat to podstawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj