Sprężone powietrze w zakładach produkcyjnych, przemysłowych czy serwisowych jest tak samo ważnym medium jak woda, prąd czy gaz. Coraz więcej firm z naprawdę wielu gałęzi gospodarki inwestuje w nowoczesne kompresory śrubowe, które zwiększają wydajność i efektywność procesów produkcyjnych czy technologicznych. Niestety awarii nigdy nie da się wykluczyć, dlatego warto dowiedzieć się, jak wygląda kwestia naprawy tego rodzaju kompresorów. Ile trwa, ile kosztuje? Sprawdźmy!
Najważniejsza zasada korzystania z kompresora – regularny serwis!
Regularny przegląd techniczny i serwis wykorzystywanych urządzeń, maszyn czy narzędzi to podstawa efektywnej pracy każdego zakładu produkcyjnego, przemysłowego czy usługowego. Awaria jednego urządzenia często prowadzi do kosztownego w skutkach przestoju w pracy. W przypadku kompresora śrubowego jedna niewielka usterka może wygenerować olbrzymie straty czasowe i finansowe.
Oczywiście kompresory są urządzeniami trwałymi, przystosowanymi do intensywnej i długiej pracy. Ich awaryjność nie jest duża, jednak nie są to urządzenia zupełnie bezawaryjne. Często usterki kompresorów śrubowych wiążą się z niewłaściwą ich eksploatacją, ale czasem winę ponosi jakaś wada fabryczną, którą trzeba jak najszybciej usunąć.
Regularny monitoring najważniejszych parametrów
Część kompresorów śrubowych wykorzystywanych w przemyśle jest wyposażona w komputery, które informują użytkowników o spodziewanych błędach czy awariach. Szczególnie ważne jest monitorowanie kluczowych parametrów urządzenia, takich jak wysokość ciśnienia czy temperatura wewnątrz kompresora. W ten sposób wszystkie nieprawidłowości można szybko wyłapać, by nie dopuścić do poważnej awarii.
Serwisowanie kompresorów śrubowych co 2000 h
Kompresory śrubowe intensywnie eksploatowane dobrze jest serwisować maksymalnie co 2000 h. Ważne jest to, aby firma wykonująca serwis, zrobiła pełny przegląd techniczny urządzenia oraz skontrolowała najważniejsze elementy, np. mocowanie przewodów elektrycznych czy poprawność działania spustów kondensatu. Istotne jest też porządne wyczyszczenie kompresora oraz wymiana elementów eksploatacyjnych – oleju, separatora, filtrów, termostatów oleju, zaworów minimalnego ciśnienia, elektrozaworów sterujących itp. Tylko w ten sposób można realnie obniżyć ogólne koszty eksploatacyjne urządzenia oraz zapewnić bezawaryjną pracę.
Najczęstsze usterki i awarie w kompresorach śrubowych
- Błędy eksploatacyjne. Najczęściej wiążą się z niewłaściwą eksploatacją, brakiem nadzoru, nieterminowym serwisem, nieodpowiednim poziomem oleju lub złą jego jakością. Brak oleju lub zbyt mała jego ilość prowadzą do zatarć, których wynikiem może być poważna awaria. Regularne uzupełnianie i wymienianie oleju jest konieczne, ale jego poziom trzeba na bieżąco monitorować. Zdarza się, że olej w układzie przemieszcza się i np. przedostaje do innych urządzeń w instalacji.
- Ukryte wady fabryczne. Czasem podczas produkcji kompresora śrubowego zostaje wykorzystany jakiś wadliwy materiał lub sam sposób montażu jakiegoś elementu nie jest w pełni właściwy. Przede wszystkim podczas zakupu warto wybrać sprawdzony sprzęt od uznanego producenta i kupić go od oficjalnego dystrybutora, który zapewni długi okres gwarancyjny i fachowe serwisowanie. Niestety nierzadko taka wada fabryczna jest trudna do odkrycia, a to wydłuża czas naprawy i zwiększa jej koszt.
- Konieczność remontu bloków śrubowych. Moduł śrubowy w kompresorze, po przepracowaniu określonej ilości godzin, wymaga remontu. Jest to konieczne do uzyskania pełnej sprawności urządzenia. Niestety jest to element mocno eksploatowany i po pewnym czasie nie będzie pracował już wystarczająco wydajnie. W tym przypadku szczególnie ważne jest to, aby firma serwisująca zapewniła na czas remontu blok zastępczy w celu zapewnienia ciągłości produkcji w zakładzie.
Naprawa kompresorów śrubowych – do 24 h!
Najważniejszym problemem związanym z awarią kompresora śrubowego może być przestój w pracy zakładu czy warsztatu, a to naraża na ogromne koszty. Dlatego wybierając firmę serwisującą, trzeba upewnić się, że do naprawy przystąpi natychmiast, bezzwłocznie, a całość prac (oczywiście jeśli to możliwe) wykona w 24 godziny.
Jak wygląda serwis kompresorów śrubowych w Pneumatik?
W Pneumatik jakiś czas temu w pełni zelektronizowaliśmy nasz serwis i dział naprawy kompresorów oraz sprężarek dzięki projektowi „Usprawnienie serwisu kompresorów PNEUMATIK S.A. poprzez wdrożenie najnowszych technologii ICT”, który uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Nasz obecny dział serwisów i napraw kompresorów działa wydajnie i błyskawicznie. Jako dystrybutor urządzeń marki BOGE zadbaliśmy o profesjonalne szkolenia naszych specjalistów z zakresu serwisu i naprawy kompresorów tej marki u producenta.
Można śmiało stwierdzić, że nasi pracownicy to wysokiej klasy specjaliści od kompresorów śrubowych BOGE, którzy są w stanie udzielić natychmiastowej pomocy i w szybkim tempie przywrócić sprawność uszkodzonemu kompresorowi. Oczywiście na czas naprawy zawsze zapewniamy naszym Klientom urządzenia zastępcze (m.in. bloki śrubowe czy silniki napędowe).
Dlaczego naprawa kompresorów śrubowych BOGE jest szybka i prosta?
Jako dystrybutor i serwisant kompresorów śrubowych BOGE jesteśmy w stanie w bardzo szybkim tempie zapewnić oryginalne części zamienne czy materiały eksploatacyjne. Poza tym już same kompresory śrubowe BOGE są konstruowane w taki sposób, by ich naprawa czy serwis nie przysparzały większych problemów i nie generowały dużych kosztów. Wszelkie prace serwisowe czy remontowe w przypadku kompresorów BOGE są proste, bo:
- urządzenia konstruowane są w systemie modułowym,
- zredukowano liczbę elementów takich jak rury czy złącza,
- zapewniono dostęp do wszystkich części bez konieczności demontażu całego urządzenia,
- wszystkie elementy BOGE są obrabiane komputerowo, więc nie problemu z ich dopasowaniem.
W Pneumatik naprawa kompresora śrubowego może zamknąć się w 24 godzinach. Oczywiście w szczególnych wypadkach czas ten może się wydłużyć, jednak wtedy Klient pracuje na urządzeniu zastępczym i nie traci cennego czasu na przestój w pracy.
Ile kosztuje naprawa kompresora śrubowego?
Koszt naprawy kompresora śrubowego zależny jest od wielu czynników. Oczywiście jeśli urządzenie objęte jest gwarancją, a usterka wynika z jakiejś jego wady fabrycznej, właściciel prawdopodobnie nie poniesie dodatkowych kosztów.
W przypadku napraw nieobjętych gwarancją wiele będzie zależeć od samego rodzaju kompresora (np. olejowy, bezolejowy) oraz od przyczyny usterki i jej rozległości. Oczywiście znacznie tańszym rozwiązaniem jest serwisowanie kompresora bezpośrednio u jego dystrybutora. To także rozwiązanie bezpieczniejsze i po prostu szybsze.
Nie da się choćby uśrednić kosztu naprawy kompresora – cena może wahać się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Do wyceny niezbędny jest kontakt z Działem Serwisu – zapraszamy!
FAQ:
Ile trwa naprawa kompresorów śrubowych?
Niektórzy dostawcy (np. Pneumatik) oferują rozwiązanie problemu w 24 godziny! Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, dlatego do czasu pełnej naprawy Klient otrzymuje urządzenia zastępcze.
Ile kosztuje naprawa kompresorów śrubowych?
To koszt zależny od wielu czynników – naprawa może kosztować kilkaset złotych lub nawet kilka tysięcy. Wiele zależy od samego rodzaju kompresora oraz od przyczyny awarii czy samej dostępności części. Naprawę kompresora zawsze warto powierzyć dystrybutorowi konkretnego sprzętu. To gwarantuje nie tylko łatwą dostępność części, ale także rozległą i sprawdzoną wiedzę serwisantów.
Co najczęściej ulega awarii w kompresorach śrubowych?
Bardzo często usterki kompresorów śrubowych wynikają z niewłaściwej eksploatacji (np. za mało bądź za dużo oleju, materiały niskiej jakości) lub z nieterminowo wykonywanych serwisów eksploatacyjnych. W przypadku kompresorów śrubowych również co jakiś czas należy wykonać remont bloku śrubowego. Czasem za awarie są też odpowiedzialne ukryte wady fabryczne urządzenia.