Ile trwa i kosztuje założenie firmy w krajach europejskich – ranking ALEO

W Estonii firmę założymy w niecałe 4 dni. W Polsce cały proces trwa niemal dziesięć razy dłużej. Portal ALEO porównał warunki dla startujących przedsiębiorców w trzydziestu europejskich krajach.

Gładki start najskuteczniej ułatwiają przedsiębiorcom urzędy w Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji – tak wynika z rankingu Europejskich Perspektyw Przedsiębiorczości opracowanego przez ALEO, internetową bazę firm. Autorzy wzięli pod lupę średni czas i koszty zakładania nowej firmy oraz porównali pozycje trzydziestu europejskich państw w najważniejszych ekonomicznych zestawieniach (m.in. rankingu „Doing Business” Banku Światowego, Indeksie Wolności Gospodarczej czy Międzynarodowym Indeksie Praw Własności).

Jak w zestawieniu wypadła Polska? Fatalnie – plasujemy się dopiero na 23. miejscu, wyprzedzając jedynie Chorwację. Proces rejestracji nowej spółki z o. o. nad Wisłą pochłania aż 37 dni, najdłużej spośród wszystkich badanych krajów. Pod tym względem możemy porównywać się co najwyżej z naszymi sąsiadami – w Czechach na założenie biznesu potrzeba średnio 24,5 dnia, a na Słowacji 26,5 dnia.

Od czołówki rankingu dzieli nas przepaść. W Wielkiej Brytanii, która zajęła pierwsze miejsce, rejestracja nowego biznesu jest niemal dziesięć razy szybsza i zajmuje niecałe 4 dni. Równie szybko z formalnościami przedsiębiorcy uporają się m.in. w Norwegii, na Łotwie czy w Estonii. Autorzy rankingu zwracają szczególną uwagę na ten ostatni kraj, który może służyć jako przykład udanej implementacji zasady jednego okienka.

– Szereg czynności, takich jak weryfikacja nazwy, wniosek o rejestrację czy zdeponowanie kapitału, w Estonii można wykonać jednocześnie, w tym samym miejscu. To przynosi nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale sprawia również, że wymogi proceduralne są bardziej przejrzyste i przystępne – tłumaczą cytowani w raporcie przedstawiciele Banku Światowego.

Jak podkreśla ALEO, obraz Polski jako państwa, w którym na małych przedsiębiorców czeka wiele przeszkód, rysuje się jeszcze wyraźniej, gdy spojrzymy nie tylko na europejskie, ale również ogólnoświatowe statystyki. W opracowanym przez Bank Światowy rankingu „Starting Business” wyprzedzają nas takie kraje jak Białoruś, Kirgistan czy Oman.

Metodologia

Zestawienie zostało opracowane na bazie trzech współczynników: średniego czasu potrzebnego na założenie firmy w danym kraju, łącznego kosztu, jaki musi ponieść przyszły przedsiębiorca, oraz Multi Wskaźnika Gospodarczego – czyli wskaźnika opracowanego specjalnie na potrzeby rankingu, łączącego kilka najważniejszych metryk dot. poszczególnych gospodarek. Ostateczny wynik w rankingu Europejskich Perspektyw Przedsiębiorczości stanowi średnią tych trzech wartości.

Poprzedni artykułUmowy cywilnoprawne. Co może zrobić komornik?
Następny artykułPolski przemysł się nie poddaje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj