Jak czytać umowę pożyczki online? 5 przydatnych rad!

Każda pożyczka online musi zostać udzielona w oparciu o umowę. Jednak, aby uniknąć niespodzianek, przed podpisaniem dokumentu powinno się go dokładnie przeczytać. Na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy!

Czym jest umowa pożyczki online?

Aby umowa pożyczki online została zawarta prawomocnie, a także zgodnie z polskim prawem, niezbędne jest spisanie umowy pomiędzy obiema stronami – dłużnikiem i wierzycielem. Jest to kryterium całkowicie bezwzględne i niepodlegające negocjacji, ponieważ tylko w ten sposób można udowodnić, że obydwie strony transakcji zostały poinformowane o warunkach, na jakich została udzielona pożyczka online.

Umowy nie należy się jednak obawiać – jej zadaniem jest chronienie zarówno wierzyciela, jak i pożyczkobiorcy. Wszystkie zapisy podpisanego dokumentu muszą być zgodne z zasadami prawnymi obowiązującymi na terenie Polski, w tym także ustawy antylichwiarskiej, która reguluje maksymalną wysokość odsetek, na jakich może zostać udzielona pożyczka online.

Co powinna zawierać umowa pożyczki?

Aby umowa była ważna, musi w niej zostać zawarta informacja dokładnie określająca kwotę danej pożyczki online. Niezbędne jest także, aby w podpisywanym dokumencie znalazły się zasady obsługi zaciąganego zobowiązania wraz z kompletnym harmonogramem spłat ratalnych.

W umowie pożyczki online musi także pojawić się informacja dotycząca wysokości stopy RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) oraz wszelkich innych opłat i prowizji pobieranych za udzielenie pożyczki online. To samo dotyczy wszelkich kar finansowych nakładanych na pożyczkobiorcę za naruszenie warunków umowy lub spóźnienie się ze spłatą zobowiązania.

Oczywiście, w umowie potwierdzającej zawarcie pożyczki online, muszą także znaleźć się dane osobowe obu stron transakcji – zarówno pożyczkobiorcy jak i wierzyciela. Niezbędne jest także podanie daty oraz miejsca, w którym dana umowa została zawarta.

Na co zwrócić uwagę, czytając umowę pożyczki online?

Złotą zasadą jest to, by dokładnie przeczytać każdy dokument, jeszcze zanim się go podpisze, ponieważ dzięki temu można uniknąć problemów w przyszłości. Oczywiście najlepiej jest to robić w towarzystwie dobrego prawnika, ale w praktyce umowa, na podstawie której udzielana jest pożyczka online, nie jest przesadnie skomplikowana, więc z tym zadaniem powinna poradzić sobie każda osoba. Na co zatem zwracać największą uwagę?

Swoboda w wydawaniu pożyczonych pieniędzy

Zasadniczo firmy udzielające pożyczki online zapewniają swoim klientom wolną rękę w kontekście wydawania otrzymanych pieniędzy. Jednak od każdej reguły zdarzają się wyjątki, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z umową i zweryfikować, czy jej zapisy nie mówią czegoś innego.

Harmonogram spłaty

Równie ważne jest także sprawdzenie tego, kiedy trzeba będzie zwrócić otrzymane pieniądze. Pożyczka online udzielana jest zazwyczaj na okres od kilku do kilkudziesięciu miesięcy, a jej spłata odbywa się w postaci comiesięcznych rat. Dlatego też do umowy o przyznanie pożyczki online musi zostać dołączony szczegółowy harmonogram spłat, w którym wyszczególnione zostaną wszystkie terminy regulacji zobowiązania.

Wysokość prowizji

Podpisując umowę dotyczącą pożyczki online, trzeba też zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, a następnie skonfrontować ją z ofertą przedstawioną przez pracownika. W razie znalezienia jakichkolwiek nieprawidłowości należy je wyjaśnić jeszcze przed podpisaniem umowy.

Możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki online

Zaciągana pożyczka online umożliwia także wcześniejsze uregulowanie zobowiązania. Dzięki temu, w przypadku nagłego przypływu gotówki można całkowicie spłacić zaciągniętą pożyczkę i zaoszczędzić tym samym na kwocie naliczonych odsetek. Czasami jednak może zdarzyć się, że firma, która udziela pożyczki online w zamian za wcześniejszą spłatę zobowiązania będzie naliczała dodatkową prowizję.

Poprawność wpisanych danych

Niezbędne jest także sprawdzenie tego, czy wszystkie dane wpisane w umowie o zaciągnięcie pożyczki online są poprawne – dotyczy to w szczególności danych osobowych pożyczkobiorcy oraz informacji dotyczących podmiotu udzielającego finansowania.

Kiedy lepiej nie podpisywać umowy pożyczki?

Pożyczka online musi zostać udzielona w oparciu o prawidłowo sporządzoną umowę. Dlatego też, w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości nie powinno się niczego podpisywać, tylko od razu wyjaśnić wszelkie nieścisłości.

Poprzedni artykułJak przeprowadzić metamorfozę balkonu?
Następny artykułIle można zarobić pracując w Holandii? Czy jest praca dla Polaka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj