Ponad połowa Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Badania pokazują jednak, iż ten trend się zmienia i z roku na rok coraz większa ilość osób jest w stanie zaoszczędzić dodatkowe środki. Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób sprawić, by te ciężko zaoszczędzone środki dodatkowo na siebie pracowały.
Do wyboru mamy wiele opcji, od lokat bankowych, przez ofertę funduszy inwestycyjnych, aż po samodzielne inwestowanie w akcje, obligacje oraz waluty. Wybór jest bogaty jednak każdy, kto decyduje się na ulokowanie swoich oszczędności w jakiś produkt finansowy, powinien zwrócić uwagę na potencjalne ryzyko utraty swoich oszczędności oraz jakie stopy zwrotu ów produkt oferuje. Istotne jest również ocenienie, jaki okres inwestycji jest dla nas najlepszy i odpowiednio do preferencji wybrać najlepszy dla nas produkt, który będzie pomnażać nasze oszczędności.
Lokowanie swoich środków finansowych w produktach oszczędnościowych w banku
Umieszczanie swoich nadwyżek finansowych w produkty depozytowe w banku jest najpopularniejszym sposobem inwestowania wśród Polaków. Banki w swojej ofercie mają dwa bardzo popularne produkty – lokata terminowa oraz konto oszczędnościowe. Pod względem ryzyka, oba produkty są bezpieczne – korzystanie z nich nie grozi utratą wpłaconego depozytu. Niestety, w przypadku korzystania z bankowych produktach oszczędnościowych stopa zwrotu jest obecnie bardzo niska. Zarówno lokaty terminowe, jak i konta oszczędnościowe mogą nam zaproponować oprocentowanie w wysokości około 1%. Zdarza się oczywiście, iż niektóre banki zachęcają promocyjnym oprocentowaniem rzędu 2 lub aż 3%, jednak są to oferty ograniczone czasowo do często 3 miesięcy.
Lokata terminowa będzie dobrym wyborem dla klientów, którym nie zależy na wysokich zyskach z oszczędności, jednak wymagają bezwzględnego bezpieczeństwa swoich środków finansowych. Lokaty terminowe charakteryzują się tym, iż klient wybiera okres, w jakim lokata będzie pracować. Środki przez cały okres umowy lokaty będą zamrożone, a depozyt wraz z wypracowanymi odsetkami będzie można wypłacić dopiero po zakończeniu lokaty. Konto oszczędnościowe pod względem zysku oraz bezpieczeństwa z oszczędności działa na identycznych zasadach jak lokata terminowa, jednak w tym przypadku klient ma stały dostęp do środków ulokowanych na koncie oszczędnościowym. Umowa jest z reguły zawierana na czas nieokreślony, odsetki są dopisywane do salda rachunku każdego miesiąca, a klient ma możliwość operowania tymi środkami w razie potrzeby.
Inwestowanie swoich środków w fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne są najlepszą formą inwestowania swoich oszczędności, jeśli klient ceni sobie wyższe zyski niż te proponowane na zwykłych lokatach, lecz nie mają dostatecznie dużo czasu, by w dokładny sposób poznać mechanizmy działania rynków finansowych do takiego stopnia, by móc samodzielnie dokonywać analizy technicznej oraz fundamentalnej celem decydowania o tym, czy akcja danej spółki w dalszym ciągu ma miejsce w naszym portfelu.
Klient ma możliwość rozpoczęcia przygody z funduszami inwestycyjnymi wpłacając już depozyt o wartości 500 złotych. Każdy fundusz posiada zespół analityków rynku finansowego, którzy samodzielnie dokonują bardzo dogłębnej analizy. Klient decydujący się na inwestycje w fundusz inwestycyjny musi tylko określić, jaka stopa zwrotu oraz jakie ryzyko jest dla niego do zaakceptowania.
Określenie tych dwóch determinant jest bardzo istotne, gdyż decydują one o rodzaju funduszu inwestycyjnego, który będzie dla nas najlepszy. Na rynku oferowane są 3 najpopularniejsze rodzaje funduszy inwestycyjnych:
- Fundusze bezpieczne – Są to fundusze inwestycyjne, które w głównej mierze lokują środki uczestników funduszu w najbezpieczniejsze aktywa na rynkach finansowych. Będą to więc takie produkty jak obligacje skarbowe, obligacje korporacyjne, bony skarbowe, a nawet lokaty bankowe. To sprawia, iż środki inwestowane w tego typu fundusz, są względnie bezpieczne i stabilnie, jednak stopa zwrotu będzie relatywnie niewielka. Jest to więc doskonała możliwość dla klientów, którym zależy na stopie zwrotu wyższej niż w przypadku produktów bankowych, lecz wciąż nie chcą, by środki były narażone na zbytnie ryzyko.
- Fundusze zrównoważone – Te fundusze skupiają w sobie połowę papierów wartościowych dłużnych (obligacje skarbowe, bony skarbowe) a druga połowa składa się z akcji oraz innych instrumentów o podobnym profilu. W zależności od konkretnego funduszu, relacja bezpiecznych instrumentów do agresywnych wynosi od 40%-60%.
- Fundusze agresywne – Są to produkty finansowe dla klientów, którzy jako priorytet traktują najwyższe stopy zwrotu z inwestycji bez obawy o potencjalną stratę własnego depozytu. W przypadku agresywnych funduszy, alokuje się w nie akcje spółek notowanych na giełdach oraz inne instrumenty pochodne o podobnym profilu aż do 100% wartości funduszu.
Jak widać powyżej, klienci z nadwyżkami środków pieniężnych mają bogactwo wyboru produktów finansowych. Ich wybór może być uwarunkowany albo stabilnością wzrostu, albo apetytem na ryzyko. Warto jednak zastanawiając się jak inwestować oszczędności skorzystać z bogatej oferty Vienna Life, która posiada w swoim portfolio szereg funduszy dopasowanych do każdego profilu klienta.