Jak powinno wyglądać oświetlenie w magazynach do wynajęcia?

Na prawidłowe funkcjonowanie magazynu i zachodzących w nim czynności składa się wiele rzeczy. Jedną z nich jest oświetlenie. Warto podkreślić, że prawidłowy dobór oświetlenia regulują nie tylko indywidualne potrzeby, ale również prawo. Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas instalowania oświetlenia w magazynach do wynajęcia? Podpowiadamy!

Regulacje dotyczące światła dziennego

W magazynach światłem dziennym nazywa się świetliki, pasma świetlne lub klapy dymowe, ponieważ najbardziej je przypominają i najlepiej rozprowadzają. Zgodnie z prawem można zrezygnować ze stosowania oświetlenia dziennego, ale tylko w sytuacji, gdy jego zastosowanie jest “niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji”. W każdym takim przypadku należy uzyskać zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydaną w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy.

Magazyny spełniające funkcję składującą i logistyczną powinny posiadać oświetlenie poziomie 2-2,5% powierzchni posadzki. Natomiast jeśli w magazynie odbywać się jeszcze produkcja, to niezbędne jest doświetlenie obszaru produkcyjnego do poziomu 12,5% powierzchni posadzki (w przypadku stanowisk pracy minimum 4 h).

Regulacje związane z oświetleniem sztucznym

Niezależnie od światła dziennego, w powierzchniach magazynowych ze stałymi miejscami pracy musi znajdować się również oświetlenie elektryczne zainstalowane zgodnie z przepisami polskiego prawa. Podobnie jak w przypadku światła dziennego, magazyn ze stałym miejscem pracy definiuje się jako miejsce, w którym przebywa choć jeden pracownik pracujący minimum 4h. Wówczas najmniejsze natężenie światła powinno być zgodne z rodzajem stanowiska oraz obowiązkami zgodnymi z jego nazwą.

Kolejnym rodzajem oświetlenia sztucznego jest światło LED. Zastosowanie oświetlenia tego typu umożliwia znaczne zmniejszenie kosztów za energię elektryczną, która jest wymagana na oświetleniu hali nawet 2,5-krotnie, dlatego warto przemyśleć jego zastosowanie.

Artykuł został opracowany we współpracy z firmą MAGAZYNY.online.

Poprzedni artykułApartamenty w Gdańsku – zacznij zarabiać na wynajmie!
Następny artykułGdzie najlepiej kupować buty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj