Jak wybrać dobrą stację pary? Na co zwrócić uwagę?

Stacja pary to urządzenie zmieniające podejście do prasowania. Tu już nie ciepło stopy a ilość pary wodnej ma znaczenie. Prasowanie staje się szybsze, bardziej skuteczne i bardziej bezpieczne. Wspomnienie stania nad deską do prasowania przez kilka godzin by idealnie wygładzić jeansy, marynarkę czy eleganckie koszule przechodzi do przeszłości! Pozostaje tylko pytanie czym się charakteryzuje dobra stacja pary? Nasze podpowiedzi i wskazówki zamieszczamy poniżej!

Czym różni się stacja pary od żelazka?

Żelazka prasują głównie ciepłem. Im grubszy i bardziej wymagający materiał, tym wyższą temperaturę stopy trzeba ustawić, aby skutecznie rozprasować materiały. W stacji pary natomiast główny czynnik rozluźniający włókna tkanin to para wodna. Nawilżone tkaniny o wiele łatwiej jest rozprasować nich suche, mocno wyschnięte ubrania, które już utrwaliły swój kształt po praniu i suszeniu. Lekko ciepła stopa jest tylko dodatkiem, który pomaga wyparować resztkom pary wodnej wyparować z tkaniny, aby jej nie pomoczyć. Pomaga też utrwalić płaski, elegancki kształt materiału już po jego wyprasowaniu.

Stacja pary posiada też spory zbiornik na wodę – o pojemności nawet kilku litów, oraz wyspecjalizowany bojler do podgrzewania wody. Duże ilości pary wtłaczanej pod wysokim ciśnieniem (od 3 do nawet 9 barów) potrafią przeniknąć nawet grube materiały na wskroś, co znacznie skraca cały proces prasowania i daje zdumiewające efekty, których tradycyjne żelazko nie jest w stanie zagwarantować. Jednakże tutaj trzeba pamiętać o regularnym odkamienianiu stacji pary. Większe ilości wody oznaczają większe ilości możliwego kamienia. Warto zatem dbać o swój sprzęt od samego początku, aby potem uniknąć przykrych plam na świeżo wypranych ubraniach.

Polecane generatory pary

Który model stacji pary jest zatem najlepszy? Wszystko jest uzależnione od naszych potrzeb. Jeżeli prasujemy mało i rzadko, a są to do tego najczęściej zwykłe bawełniane koszulki czy bluzki, żelazko parowe wystarczy. Jeżeli natomiast prania mamy sporo i ogarnięcie go zajmowało do tej pory dużo czasu, to stacja pary jest jak najbardziej polecanym urządzeniem. Jeżeli często prasujesz też wymagające tkaniny, grube jeansy, to najlepsze efekty zapewni tylko duża ilość pary, czyli stacja pary. Podobnie jest w kwestii eleganckich materiałów, z zaawansowanymi kształtami. Stacja pary może także być używana do prasowania w pionie, co umożliwia wyprasowanie odzieży na specjalnym manekinie lub na wieszaku.

Stacje pary to urządzenia niezwykle przydatne i skuteczne, ale z drugiej strony mają kilka minusów. Są one przeważnie porównywalnej wielkości do małego odkurzacza, a więc potrzebują sporo miejsca na przechowywanie. Największą wadą urządzenia jest natomiast jego cena – dobry sprzęt kosztuje ponad tysiąc złotych, co dla wielu ludzi może być sporym wydatkiem.

Poprzedni artykułSterowniki plc Siemens – niezawodne elementy automatyki przemysłowej
Następny artykułJak szybko i prawidłowo zarejestrować spółkę z o.o.?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj