Kim jest adwokat i jaki powinien być?

Adwokat to osoba udzielająca pomocy prawnej. Do jej zadań należy obrona oskarżonych w sprawach karnych a także występowanie w imieniu stron przed sądem bądź innymi instytucjami.

Opis zawodu

Osoby wykonujące ten zawód sporządzają również umowy, statuty oraz inne ważne dokumenty mające moc prawną. Zawód ten można wykonywać zarówno w zespole adwokackim jak i prowadzić własną kancelarię. Często spotykany jest podział zadań i specjalizacji.

Specjalizacje

Prawo to jednak bardzo szeroka i rozgałęziona dziedzina obejmujące wiele przeróżnych zagadnień. Z racji na bardzo złożony system sądowniczy wśród wykonujących ten zawód można niejednokrotnie spotkać osobę specjalizującą się w konkretnej dziedzinie i nie działającą poza nią. Adwokat może specjalizować się min. w prawie cywilnym, handlowym, pracy, karnym, podatkowym, administracyjnym, własności intelektualnej, medycznym czy też doradztwie biznesowym.

Jaki powinien być adwokat?

Dobry adwokat powinien cechować się niezawodną pamięcią pozwalającą mu poruszać się w przepisach prawa oraz wszelkich istotnych szczegółów pracy, nad którą obecnie pracuje. Zawód ten wymaga umiejętności szybkiego oraz logicznego myślenia a także kojarzenia szczegółów i łatwości w wypowiadaniu się. Kolejnymi istotnymi cechami są cierpliwość, wytrwałość, inteligencja, szybkość uczenia się a także realizm w ocenie obecnej sytuacji i biegłość w praktycznym stosowaniu prawa. Praca w kancelarii adwokackiej opiera się na kontakcie z ludźmi dlatego osoba na tym stanowisku powinna potrafić postępować z nimi, słuchać ich oraz dociekać. Prowadzenie spraw często bywa stresującym zajęciem dlatego też od osób chcących wykonywać ten zawód oczekuje się dużej odporności psychicznej a także umiejętności działania pod presją. Z racji tego, że adwokaci najczęściej prowadzą sprawy samodzielnie powinni oni posiadać umiejętność zaplanowania pracy, wytyczenia sobie konkretnych celów a także sposobów na ich osiągnięcie. Nie ma specjalnych wymagań, które dyskwalifikowały by z wykonywania tego zawodu. Utrudniać pracę mogę jednak wady mowy i słuchu.

Poprzedni artykułPozycjonowanie lokalne – czym jest?
Następny artykułCzym są dowody wewnętrzne dokumentujące przychody i kiedy je stosować

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj