Kredyty samochodowe – co warto o nich wiedzieć?

Chcesz kupić samochód, lecz brakuje ci środków na sfinalizowanie transakcji? Kredyty samochodowe mogą być najlepszym rozwiązaniem tego typu problemów.

Jak sfinansować zakup pojazdu?

Kupno samochodu to ważny moment w życiu człowieka. Każdy z nas pamięta chwilę nabycia pierwszego auta, co samo w sobie najlepiej świadczy o tym, jak duży ładunek emocjonalny się z tym wiąże. Czasem jednak dzieje się tak, że konieczność kupna pojazdu nie do końca współgra z posiadanymi środkami finansowymi. Wtedy to najlepiej skorzystać z zewnętrznych metod finansowania kupna samochodu. Oczywiście nie znaczy to, że ktoś zapłaci za twój samochód bezinteresownie – zaciągnięte zobowiązanie należy spłacić, a łączny koszt zawsze jest wyższy niż kwota pożyczki. Mimo to ten sposób jest niezwykle popularny i w gruncie rzeczy opłacalny, gdyż dzięki temu możesz niemal natychmiast zrealizować swoje marzenia. Do twojego wyboru jest m.in. leasing, zwykły kredyt gotówkowy czy też kredyt na samochód. I to właśnie kredyty samochodowe wydają się najlepszym rozwiązaniem dla osób planujących kupno pojazdu. Wynika to z kilku czynników. Banki podchodzą dość liberalnie do ustalenia harmonogramu spłaty kredytu na samochód, zazwyczaj również oferują bardzo preferencyjne oprocentowanie. Dzięki temu sumaryczne koszty związane z kredytem na auto (lub inny pojazd) są z reguły niższe niż w przypadku pozostałych form finansowania inwestycji.

Kredyty samochodowe – na co zwrócić uwagę, przeglądając oferty kredytowe?

Jeśli chcesz zdecydować się na kredyt na samochód, najlepiej przyjrzeć się dostępnym ofertom kredytowym w różnych bankach. Wcześniej natomiast zastanów się, jaki samochód chciałbyś nabyć – w ten sposób mniej więcej oszacujesz, jak dużego kredytu potrzebujesz. Ponadto musisz precyzyjnie określić dwa elementy:

  • wysokość wkładu własnego,
  • maksymalną wysokość spłacanej raty kredytowej.

Warto też zauważyć, że na wysokość spłacanej raty kredytowej wpływ ma kilka czynników. Wśród nich najważniejszymi są oczywiście wartość nabytego pojazdu, oprocentowanie kredytu, możliwości finansowe kredytobiorcy czy wspomniana już wysokość wkładu własnego. Istotne są także np. okres spłaty kredytu oraz wiek pojazdu, jeśli kupujesz samochód używany. Oprócz tego w poczet kosztów kredytowych należy doliczyć różnego rodzaju ewentualne dopłaty, jak choćby prowizja czy ubezpieczenie.

Jeżeli chcesz wstępnie przyjrzeć się dostępnej ofercie kredytowej, warto skorzystać np. z porównywarek i wyszukiwarek kredytów samochodowych. W ten sposób przyjrzysz się warunkom określonych ofert, a także zestawisz je ze sobą, dzięki czemu poznasz dostępne możliwości. Praktyczną pomocą w dokonaniu wyboru mogą być także rankingi kredytów samochodowych oraz kalkulatory kredytów samochodowych, za pomocą których możesz poznać przybliżoną wysokość miesięcznej raty. Pamiętaj jednak, aby w celu poznania szczegółów oferty wybrać się do placówki banku. Formalności związane z zaciągnięciem kredytu na samochód są niewielkie i można załatwić je w naprawdę krótkim czasie.

 

Poprzedni artykuł3m speedglass – marka przyłbic dla spawaczy
Następny artykułMetalowe szafy aktowe – zabezpiecz dokumentację w swojej firmie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj