Legalna aborcja bez kompromisów

Aborcja to temat wzbudzający sporo kontrowersji. Zazwyczaj można spotkać jej zagorzałych przeciwników, jak i osoby, które chciałyby, aby aborcja była legalna i ogólnodostępna. To właśnie z inicjatywy tych drugich doszło do powstania obywatelskiego projektu określanego jako „Legalna aborcja bez kompromisów”. Jest to bez wątpienia temat, który dotyka bezpośrednio lub pośrednio każdej kobiety. Dobrze byłoby więc zdawać sobie sprawę z tego, jakie przyczyny były odpowiedzialne za powstanie wyżej wspomnianego projektu. Warto także mieć świadomość tego, jakie ugrupowania polityczne go popierają i jakie są jego podstawowe założenia.

Przyczyny powstania projektu „Legalna aborcja bez kompromisów”

Nie sposób ukryć, że bezpośrednią przyczyną powstania projektu obywatelskiego „Legalna aborcja bez kompromisów” było zaostrzenie polskiego prawa aborcyjnego w październiku 2020 roku. Kontrowersyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej doprowadził do fali protestów Strajku Kobiet. Bezpośrednio po zapadnięciu wyroku, przedstawicielki płci pięknej w różnym wieku, a także panowie, wyszli masowo na ulice polskich miast po to, aby wyrazić swój sprzeciw wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego. Masowe i liczne protesty przetaczały się przez polskie miejscowości jeszcze na długo po zapadnięciu wyroku TK. Kwestią czasu było więc powstanie obywatelskiego projektu, który po zebraniu wymaganej liczby podpisów miał zostać przedstawiony w Sejmie. Warto jednak zaznaczyć, że pewne ugrupowania dążyły do liberalizacji prawa aborcyjnego jeszcze w czasach, gdy obowiązywał tak zwany kompromis aborcyjny z 1993 roku. Dla niektórych osób, zwłaszcza tych o lewicowych poglądach, przepisy Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży powinny już dawno zostać zliberalizowane, a aborcja powinna stać się legalna nie tylko po spełnieniu przesłanek wskazanych w wyżej wymienionej ustawie.

Kto popiera projekt?

Poparcie dla obywatelskiego projektu „Legalna aborcja bez kompromisów” jest naprawdę szerokie, czego najlepiej dowodzi fakt, iż już w grudniu ubiegłego roku udało się zebrać pod nim 100 000 podpisów. Warto zaznaczyć, że właśnie taka ilość podpisów jest wymagana do tego, aby Sejm zajął się projektem. Komitet wciąż zbierał jednak podpisy, a ich liczba przekroczyła 200 000. Nie da się ukryć, że projekt o którym mowa popierają przede wszystkim lewicowe ugrupowania polityczne, a także niektóre określane mianem centrowych. Co ciekawe, z sondaży wynika, że legalną aborcję popiera około 65% obywateli. Można więc zaryzykować stwierdzenie, iż za liberalizacją prawa aborcyjnego opowiadają się nie tylko obywatele o lewicowych poglądach.

Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Jednym z podstawowych założeń projektu obywatelskiego, który wspiera Lewica jest to, aby każda kobieta mogła w ramach NFZ przerwać ciążę do 12 tygodnia, bez pytania jej o powód takowej decyzji. Ponadto, kobieta będzie mogła przerwać ciążę po 12 tygodniu, jeżeli zostaną wykryte wady płodu, ciąża będzie zagrażać życiu, zdrowiu fizycznemu lub psychicznemu matki bądź dojdzie do niej na skutek czynu zabronionego. Projekt zakłada także sankcje dla podmiotów, które odmówią kobiecie aborcji w wyżej wymienionych przypadkach. Poza tym, aborcja ma zostać zdepenalizowana. Lekarze oraz osoby trzecie nie mogą być więc karane za pomoc w aborcji w świetle przepisów obowiązującej po dziś dzień kontrowersyjnej ustawy. Projekt zakłada również rozszerzenie diagnostyki prenatalnej każdej przedstawicielki płci pięknej spodziewającej się dziecka o test PAPP-A oraz ßhCG. Ze szczegółowymi zapisami projektu ustawy można zapoznać się na stronie internetowej Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej Legalna Aborcja Bez Kompromisów.

Poprzedni artykułKonfigurator serwera – ważne wyposażenie firm
Następny artykułNajważniejsze właściwości klejów silikonowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj