Metody czyszczenia maszyn przemysłowych

Maszyny przemysłowe wymagają regularnie przeprowadzanych prac konserwacyjnych. Jednym z podstawowych elementów tego procesu jest czyszczenie. Systematyczne mycie maszyn przemysłowych umożliwia im długą i bezawaryjną pracę. Jednak w jaki sposób prawidłowo czyścić maszyny przemysłowe? Jakie istnieją metody czyszczenia i którą z nich najlepiej wybrać?

Czyszczenie maszyn przemysłowych myjką parową

Od kilku lat największą popularnością cieszy się czyszczenie za pomocą tak zwanych parownic. Myjki parowe można wykorzystać niemal w każdej gałęzi przemysłu: spożywczej, farmaceutycznej, gastronomicznej, mechanicznej i wielu innych. Sprawdzają się nawet w takich branżach, które wymagają sterylności maszyn. Parownice przemysłowe radzą sobie z najtrudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami. Wyrzut gorącej pary wodnej potrafi szybko i skutecznie rozpuścić każdy brud, co pozwala zaoszczędzić dużą ilość czasu.

Wykorzystując do czyszczenia myjki parowe, nie trzeba rozkręcać maszyn, gdyż para bez problemu dociera do wszystkich zakamarków poprzez zastosowanie odpowiednich końcówek. Warto również wspomnieć, że mycie parowe jest metodą ekologiczną, ponieważ nie wymaga używania żadnych środków chemicznych. Wystarczy jedynie woda, która podgrzewana jest w urządzeniu do około 180 stopni Celsjusza. Gorąca para dodatkowo zabija szkodliwe bakterie i drobnoustroje, co ma znaczenie zwłaszcza w branżach takich jak farmacja czy gastronomia.

Czyszczenie suchym lodem – jak wygląda ta metoda?

Do czyszczenia za pomocą suchego lodu, podobnie jak w przypadku mycia parowego, nie stosuje się żadnych detergentów. Ta metoda sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie można zastosować piaskowania lub mycia wodą. Podczas czyszczenia suchym lodem nie powstają ścieki, a jedynie suchy brud, który łatwo można zamieść. Osoba zajmująca się czyszczeniem nie jest narażona na żadne szkodliwe substancje. Suchy lód można wykorzystać do czyszczenia w wielu gałęziach przemysłu. Jest to metoda bezpieczna dla osoby wykonującej tę czynność, jednak musi posiadać odpowiednie oprzyrządowanie ochronne: ochronę słuchu, rękawice, okulary, aparat oddechowy oraz czujnik dwutlenku węgla.

Piaskowanie i sodowanie – co to takiego?

Piaskowanie jest jedną ze starszych metod czyszczenia maszyn przemysłowych. Jest niebezpieczne dla pracownika wykonującego czyszczenie i nie jest tak skuteczne, jak mycie suchym lodem czy parownicą. W trakcie piaskowania drobiny piasku mogą przedostawać się do układu oddechowego, więc wymagane jest solidne i ciężkie oprzyrządowanie piaskującego. Ta technologia pozostawia po sobie resztki ścierniwa, co oznacza konieczność wykonywania umycia po czyszczeniu.

Bezpieczniejszą metodą jest sodowanie, które jest mniej szkodliwe nie tylko dla pracownika, ale również dla środowiska. Czyściwa najczęściej są biodegradowalne i rozpuszczalne w wodzie. W piaskowaniu często konieczne jest zastosowanie żrących chemikaliów. Sodowanie jest ponadto około trzech razy szybsze niż piaskowanie.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą ECO PARA.

Poprzedni artykułKto dba o czystość terenu w miastach?
Następny artykułCzym jest dropshipping?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj