Na jak długo zawierana jest umowa OC i kiedy masz obowiązek ją zawrzeć?

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC spoczywa na właścicielach pojazdów na mocy ustawy z 2003 roku. To jedyne w Polsce obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Na jak długo musimy związać się z towarzystwem ubezpieczeniowym? Kiedy właściciel pojazdu zobowiązany jest do wykupienia polisy?

OC na 12 miesięcy

Prawo ściśle reguluje wszystkie zasady dotyczące ubezpieczenia OC, również okres trwania umowy, który zawsze wynosi 12 miesięcy. Ustawa dokładnie określa także zakres polisy, dlatego nie licząc dodatkowych usług oferowanych przez towarzystwa, wszystkie polisy różnią się między sobą głównie ceną.

Obowiązek zawarcia umowy OC

Właściciel pojazdu zobowiązany jest do wykupienia polisy OC najpóźniej w dniu rejestracji auta. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ za brak ważnego ubezpieczenia grozi kara sięgająca nawet kilku tysięcy złotych. W świetle prawa nie ma znaczenia, czy rzeczywiście korzystamy z pojazdu, czy stoi on w garażu. Ważna polisa OC to obowiązek właściciela.

W jaki sposób zrezygnować z OC?

Jednocześnie istnieje możliwość rezygnacji z polisy OC na podstawie umowy zawartej z konkretnym ubezpieczycielem. Właściciel pojazdu może tego dokonać na przykład w sytuacji, gdy zakupi samochód z ważnym ubezpieczeniem OC. Wówczas rezygnacja odbywa się w dowolnym momencie, a firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana do zwrotu kosztów za pozostały okres trwania polisy. Jednocześnie firmy ubezpieczeniowe automatycznie przedłużają umowę OC na kolejne 12 miesięcy pod warunkiem, że składka została terminowo opłacona. Właściciel pojazdu może jednak zrezygnować z prolongaty umowy, jednak musi wypowiedzieć ją pisemnie najpóźniej dzień przed upływem ważności bieżącej polisy. Często okazuje się to dobrym krokiem, bo na rynku można znaleźć korzystniejsza ofertę.

Gdzie szukać kolejnej polisy OC?

Gdy ubezpieczenie OC dobiega końca, warto zainteresować się kolejną polisą, niekoniecznie u tego samego ubezpieczyciela. W tym bardzo pomocne są multiagencje ubezpieczeniowe, takie jak CUK. Tego typu agencje gromadzą w jednym miejscu oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku. Odwiedzając punkt CUK klient może zapoznać się z szerokim wachlarzem ofert, dzięki czemu wzrasta prawdopodobieństwo znalezienia możliwie najkorzystniejszej.

Poprzedni artykułCzym zajmuje się specjalista ds. kadr i płac?
Następny artykułKiedy warto zamówić kuriera do domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj