Obsługa prawna firmy – w jakich sprawach może pomóc?

W funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa może nadejść moment, gdy konieczna okazuje się pomoc prawnika. Nie zawsze trzeba zatrudniać specjalistę na stałe. Istnieje jednak kilka dziedzin, w których warto skorzystać ze wsparcia kancelarii prawnej. Kiedy przydaje się obsługa prawna firm? W jakich sprawach prawnik może pomóc przedsiębiorcy?

Tworzenie umów i innych dokumentów

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością sporządzania umów i innych dokumentów. Ich samodzielne tworzenie może przysparzać trudności. Przedsiębiorcy nie są zwykle zaznajomieni ze szczegółowymi regulacjami prawnymi i nie wiedzą, jak prawidłowo zabezpieczać swoje interesy. Prawnik dla firm może udzielić pomocy w sporządzeniu wszelkich dokumentów koniecznych do prowadzenia działalności – umów, regulaminów, statutów i innych. Specjalista zadba o to, by powstały one zgodnie z literą prawa. Uwzględni też indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa, pamiętając o zawarciu w dokumentach odpowiednich zapisów.

Osoby prowadzące firmy często mają wątpliwości co do obowiązków, które na nich ciążą jako na pracodawcach. Zdarza się, że potrzebują wsparcia w tworzeniu wewnątrzzakładowych regulaminów. Prawnik może udzielić pomocy na każdym etapie tworzenia dokumentu. Przeprowadzi także konsultacje związane z rozmaitymi sprawami na linii pracownik-pracodawca. W sporach z personelem będzie stawał po stronie przedsiębiorcy i pomoże załagodzić konflikty.

Reprezentowanie firmy w sporach sądowych

Prawnicy bywają potrzebni firmom zaangażowanym w spory sądowe. Eksperci od prawa działają w imieniu swoich klientów, dbając o pomyślne zakończenie spraw. Reprezentowanie przedsiębiorców w kontaktach z dłużnikami, konsumentami czy organami administracji powala zaoszczędzić czas i nerwy. Daje również szansę na skuteczniejszą ochronę pozytywnego wizerunku. Sprawy sporne, naruszenie umów, łamanie klauzul poufności przez pracowników, problem z uzyskaniem zaległych należności – w każdej tej kwestii prawnik może negocjować i występować w imieniu przedsiębiorcy. W razie potrzeby wniesie pozew i zajmie się sprawą skierowaną do sądu.

Wsparcie podczas fuzji, przejęć i zakładania działalności

Kolejnymi dziedzinami, w których przydaje się obsługa prawna firmy, są fuzje, przejęcia oraz tworzenie nowych form działalności. Jeśli przedsiębiorca chce sprzedać działalność, wykupić konkurencję albo połączyć siły z innym przedsiębiorstwem, warto, by skorzystał z pomocy prawnika. Na wsparcie specjalisty z zakresu prawa można liczyć również przy zakładaniu różnych spółek, fundacji czy stowarzyszeń. Prawnik bywa także pośrednikiem między stronami w procesie przejmowania spółek. Wynajęty ekspert służy również radą w zakresie pozyskania dodatkowych finansów dla firmy, postępowania naprawczego i upadłościowego.

Windykacja należności

Listy wzywające do zapłaty należności podpisane i wysłane przez prawnika przynoszą lepszy rezultat niż te nadane przez przedsiębiorcę. Autorytet specjalisty budzi respekt i pokazuje, że sprawę spłaty zaległych środków potraktowano poważnie. Skorzystanie z pomocy prawnika w czasie windykacji (usługę taką znajdziesz np. tu https://kancelaria-pertek.pl/nasze-uslugi/windykacja-sadowa/) pozwala szybciej odzyskać należności. Często daje też szansę uniknąć kosztownych procesów sądowych.

Pomoc w podejmowaniu decyzji

Prawnicy mogą pełnić funkcję doradców w zakresie rozmaitych spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wsparcie kancelarii prawnej okazuje się cenne szczególnie wtedy, gdy podjęcie określonej decyzji wiąże się z dużym ryzykiem i może wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorstwa. Obsługa prawna firmy może bazować na poradnictwie prawnym w kryzysowych sytuacjach, przy pojawiających się problemach oraz w wielu innych sytuacjach, w których wskazana jest konsultacja prawna.

Zagadnienia wiążące się z prawem bywają zawiłe i problematyczne. Sprawia to, że przedsiębiorcy łatwo mogą popełnić błąd albo nie dopilnować ciążących na nich obowiązków. Obsługa prawna firm daje szansę na uniknięcie kłopotów. Stanowi przydatne wsparcie dla przedsiębiorców w różnych sprawach – od negocjacji po prowadzenie windykacji. Dzięki pomocy prawnika firma może zyskać pewność, że działa zgodnie z prawem i z korzyścią dla swoich interesów.

Poprzedni artykułPompy ELRO – zakup, montaż i serwis
Następny artykułKwatery pracownicze a noclegi dla turystów – jakie są różnice?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj