Od najemcy do wynajmującego, czyli jak wynająć biuro?

Rośnie liczba przedsiębiorców, którzy zamiast kupować lokal, przeznaczony na biuro, decydują się go wynająć. Trend od kilku lat nie słabnie, zwłaszcza że koszty zakupu nawet niewielkiego pomieszczenia często są poza zasięgiem nie tylko początkujących biznesmenów. Firmy takie jak Realko pośredniczą w transakcjach pomiędzy wynajmującym i najemcą.

Nowoczesne poszukiwania

Nie każde miasto rozwija się z taką samą dynamiką. Dla poszukujących biura oznacza to mniejszy lub większy problem lokalowy. Mniejsza ilość miejsc do wynajęcia generuje wyższe koszty transakcji. Dlatego lepiej jest nastawić się na wynajem niż zakup, który wiąże się z ogromnym wydatkiem. Młody biznes, który jeszcze nie przynosi zysków, nie powinien być dodatkowo obarczony kredytem, przeznaczonym na zakup nieruchomości. Z pomocą przychodzą agencje nieruchomości lub miejsca takie jak Realko. W tej drugiej opcji najemca nie powinien nastawiać się na wyszukanie gotowych ofert. To on określa, jakie ma oczekiwania a wynajmujący, którzy spełniają jego kryteria, sami się do niego zgłoszą. Powierzchnia biurowa skrojona na miarę to udany początek biznesu lub dobry kolejny etap w jego rozwoju. Przedsiębiorcy odpada jeżdżenie po mieście z agentem nieruchomości, sprawdzanie kolejnych lokalizacji i dopytywanie o szczegóły oferty.

Pułapka umów długoterminowych

Z punktu widzenia wynajmującego, najbardziej opłacalne są umowy długoterminowe. Można negocjować wysokość czynszu, a nawet ustalać detale, dotyczące wystroju biura. Nie każde pomieszczenie jest idealnie dostosowane do konkretnej działalności gospodarczej. W jego aranżację również trzeba zainwestować. Czasem wynajmujący ze względu na dodatkowe koszty, najemca obniża czynsz przez kilka miesięcy. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że co roku kilkanaście procent nowych firm zawiesza lub kończy swoją działalność, najlepiej pierwszą umowę podpisać na okres nie dłuższy niż rok. Rynek zweryfikuje potencjał nowego podmiotu, jeśli odzew będzie pozytywny, można mówić o pierwszym sukcesie. Przy ewentualnym zakończeniu działalności, odpadnie problem dalszego opłacania lokalu, który nie jest już użytkowany.

Realko dla właścicieli lokalu

W przypadku zakończenia biznesu w o wiele gorszej sytuacji jest przedsiębiorca, który zdecydował się na zakup biura. Jeśli likwiduje swoją działalność, pozostaje mu problem sprzedaży lokalu. Nie zawsze takie transakcje odbywają się szybko i sprawnie. Przeciąganie sprzedaży generuje kolejne wydatki, na przykład przy spłacaniu kredytu pod nieruchomość. Właściciel lokalu, który nie jest mu już potrzebny, również może skorzystać z oferty Realko. Będzie wówczas wynajmującym lokal. Wystarczy określić, jakiego typu lokalem się dysponuje i czekać na zdecydowanych najemców. W ten sposób można znaleźć klienta szybciej i efektywniej, w dodatku przy bardzo niskiej prowizji, która obejmuje wszystkich wynajmujących.

Łączenie najemców z wynajmującymi to doskonały sposób na poszukiwanie lub wynajmowanie lokalu. Rejestracja w serwisie Realko jest darmowa. Platforma współpracuje zarówno z największymi graczami, jak i zupełnie małymi podmiotami.

Poprzedni artykułJak często pracownicy powinni brać udział w szkoleniach przeciwpożarowych?
Następny artykułKsięgowość w małej firmie – jaki jest jej zakres?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj