Pożyczka na nowy biznes? Sprawdź, kiedy to dobry pomysł!

Nawet najbardziej genialny biznes trudno zrealizować, jeśli nie ma się wsparcia finansowego. Nie zawsze mamy możliwość skorzystania z własnych środków. Sprawdźmy zatem, kiedy warto zaciągnąć pożyczkę na nową firmę.

Z roku na rok rośnie w Polsce zainteresowanie prowadzeniem własnego biznesu. Coraz więcej osób chce brać sprawy w swoje ręce i realizować się zawodowo we własnej firmie. Najwięcej powstaje jednoosobowych działalności gospodarczych, ale nie brakuje również spółek. Tych ostatnich na przykład przybyło w 2019 roku aż 48 124 w Rejestrze Przedsiębiorców KRS, czyli o 6,58% więcej niż w całym 2018 roku, jak wynika z raportu Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Jedną z przyczyn takiej popularności spółek było obniżenie podatku CIT do poziomu 9%. Powody do zadowolenia mają jednak także przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Oni również otrzymali prezent od rządu w postaci obniżonej stawki podatku PIT, która spadła z 18% do 17%. W sumie w ciągu tylko III pierwszych kwartałów 2019 roku Polacy otworzyli 277,5 tys. działalności gospodarczych w różnej formie.

– Prowadzenie własnego biznesu to bez wątpienia duża satysfakcja, wolność w podejmowaniu decyzji i możliwość rozwoju zawodowego. Do tego nazywanie się przedsiębiorcą to rodzaj nobilitacji w strukturze społecznej – zauważa ekspert Aasa dla Biznesu. – Aby jednak otworzyć własny biznes, trzeba dysponować pewnym zasobem gotówki. Nie zawsze można liczyć na własne oszczędności. W takiej sytuacji alternatywą jest znalezienie zewnętrznego finansowania. Warto jednak przemyśleć dobrze taki krok, ponieważ nie zawsze to dobre rozwiązanie – podkreśla ekspert.

Kiedy warto pożyczyć pieniądze na biznes?

Rozpoczynając działalność biznesową, trzeba tak naprawdę sfinansować niemal wszystko od podstaw. Zanim jednak zaczniemy wydawać pieniądze, trzeba się zastanowić, czy będziemy w stanie je oddać w terminie. Czy w każdym przypadku, uruchamiając nową firmę, warto zaciągnąć pożyczkę? Na pewno nie. Najlepiej zrobić dobry i rzetelny biznesplan, w którym przeanalizujemy, jak szybko nowy biznes zacznie zarabiać. To zależy od wielu różnych czynników jak na przykład nowatorstwo pomysłu, zapotrzebowanie na nasze usługi lub produkty (potencjał biznesowy), poziom konkurencji, wielkość rynku, skala działania itd.

Pieniądze na rozruch nowego biznesu warto pożyczyć na pewno wtedy, gdy mamy część środków i brakuje nam niedużej sumy do spięcia „budżetu rozruchowego”. W takiej sytuacji ryzyko jest najmniejsze. Warto także wziąć pod uwagę pożyczkę dla nowej firmy, gdy planujemy biznes w branży, którą bardzo dobrze znamy. Wtedy wiemy najwięcej o mocnych i słabych stronach takiego przedsięwzięcia i nie zaskoczą nas żadne niespodzianki. Dzięki wiedzy i znajomości branży mamy większą szansę odnieść sukces, zarobić i spłacić pożyczkę.

Na co przeznaczyć finansowanie?

Nowej firmie potrzebne jest niemal wszystko. Trzeba jednak sfinansować przede wszystkim to, co jest potrzebne do uruchomienia działalności i do rozpoczęcia sprzedaży produktów lub usług. Chodzi o to, żeby zapewnić sprawne funkcjonowanie tym procesom, które bezpośrednio będą odpowiedzialne za generowanie przychodu. To oznacza głównie zakup niezbędnych narzędzi i urządzeń. Może to być na przykład samochód, w innym przypadku – wysokiej klasy komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem, zakup towaru, komponentów itd. Wszystko zależy tak naprawdę od branży i specyfiki działania danej firmy.

Nie można również zapomnieć o wyposażeniu biura firmy w przynajmniej podstawowe sprzęty. W wielu przypadkach konieczne będzie zatrudnienie także pracowników. To z kolei będzie oznaczało obowiązek opłacania nie tylko ich wynagrodzeń, ale także składek do ZUS-u. Ewentualne źródło finansowania musi być więc na tyle elastyczne i uniwersalne, żeby można przeznaczyć pieniądze na różne cele i na zapewnienie bieżącej działalności firmy.

Gdzie szukać pożyczki na nowy biznes?

Na koniec warto jeszcze zadać pytanie, gdzie szukać zewnętrznego finansowania na nowy biznes. Wydawałoby się, że naturalnym miejscem jest bank. Nie jest jednak łatwo dostać kredyt dla nowej firmy. Trzeba nie tylko przedstawić solidny biznesplan z dokładnymi wyliczeniami, ale również wykazać się wysoką zdolnością kredytową. Mało tego, bank często żąda dodatkowo zabezpieczenia, najlepiej w postaci nieruchomości lub maszyn. Wielu młodych przedsiębiorców nie jest w stanie tego zapewnić.

Na szczęście alternatywą dla kredytu bankowego jest pożyczka przeznaczona dla nowych firm na rynku pozabankowym. W ten sposób można pożyczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dużą zaletą pożyczek dla biznesu proponowanych przez firmy pożyczkowe jest łatwość zaciągnięcia takiego zobowiązania. Formalności są zwykle ograniczone do minimum. To oznacza, że nie trzeba przedstawiać biznesplanu czy dokumentów rejestrowych lub księgowych. Przeważnie wystarczy dowód osobisty, a pieniądze można pożyczyć już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej.

Pożyczka może być dobrym rozwiązaniem, gdy szukamy finansowania dla nowego biznesu. Należy jednak dokładnie przeanalizować, jak szybko możemy spodziewać się przychodu i pod tym kątem podejmować decyzję o pożyczaniu pieniędzy.

 

Poprzedni artykułDwa sposoby na zwiększenie oszczędności na koncie
Następny artykułDrukowane materiały reklamowe – wysoka skuteczność i niski koszt!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj