PLC, czyli Programmable Logic Controller, to programowalne sterowniki logiczne, które są niczym innym jak podzespołami wykorzystywanymi do tworzenia nowoczesnych maszyn i całych linii produkcyjnych. Sterowniki PLC cyklicznie wykonują obieg pamięci programu.
Pierwsze sterowniki programowalne PLC zostały być tworzone już na początku lat 70. XX wieku. Oczywiście były to zupełne początki, zaś dziś mamy możliwość wyboru sterowników spośród wielu firm, jak Siemens, Omron, Delta, Mitsubishi, Fatek, ABB czy Schneider Electric. Są one zasadniczo tymi samymi urządzeniami choć mogą się różnić takimi cechami jak moc obliczeniowa, większa lub mniejsza ilość wbudowanych wejść lub wyjść, etc. Sterownik powinien być zawsze odpowiednio dobrany do urządzenia, z którym ma współpracować- może on być prostszy do prostego urządzenia i zaawansowany do jakiejś bardziej skomplikowanej maszyny.
Czym są produkty SIMATIC?
Produkty SIMATIC marki Siemens dostępne w Automatyka-sklep.eu to zestaw sterowników, które pozwalają na kompleksowe programowanie, komunikację oraz diagnostykę, czyli niezbędne kwestie w każdym zakładzie opierającym się na zaawansowanej automatyce. Sterowniki SIMATIC posiadają wiele korzyści jakie czerpać może klient, a należą do nich między innymi: kompatybilność sterowników SIMATIC z wieloma aplikacjami przemysłowymi, działanie w trudnych warunkach środowiskowych, łatwość rozbudowy, modułowość, bezobsługowość, odporność na wibracje, itd. Komponenty SIMATIC pozwalają na osiągnięcie zaawansowanego stopnia integracji narzędzi inżynierskich, komunikacji oraz diagnostyki.
Poza sterownikami SIMATIC to także PC – based Controllers, czyli doskonałe rozwiązanie w przypadku konieczności połączenia sterowania, wizualizacji, oraz funkcji technologicznych za pomocą jednej platformy PC. Siemens od lat tworzy produkty, które mają za cel całkowite zintegrowanie automatyki (Totally Integrated Automation). Szeroki wachlarz produktów SIMATIC pozwala stworzenie odpowiednich rozwiązań dla najbardziej różnorodnych aplikacji – począwszy od aplikacji niskobudżetowych a skończywszy na całych zakładach produkcyjnych, w których szuka się najlepszych rozwiązań podnoszących wydajność oraz redukujących koszty.
Jak dzielimy sterowniki PLC Siemens?
Jak już wspomniano wyżej, sterowniki PLC sięgają swoją historią przełomu lat 60.i 70., kiedy to zostały wymyślone w Stanach Zjednoczonych dla potrzeb przemysłu samochodowego. Sterownik PLC posiada następującą budowę:
– jednostka centralna CPU,
– wejścia i wyjścia cyfrowe oraz analogowe,
– moduł zasilania,
– moduł komunikacji,
– pamięć.
Sterowniki możemy dzielić ze względu na wiele wytycznych, a takie podziały mogą wyglądać następująco:
– ze względu na wielość- sterowniki małe (6 wejść, 4 wyjścia), sterowniki średnie (14 wejść, 8 wyjść), sterowniki duże,
– ze względu na rodzaj wejścia- stykowe lub bezstykowe,
– ze względu na możliwości rozbudowy – pojedyncze lub modułowe; możemy także wymienić sterowniki rozproszone – posiadają sterownik centralny, który komunikuje się za pomocą sieci z pozostałymi modułami rozproszonymi.
Liczący się na rynku producenci wprowadzają na rynek całe rodziny sterowników projektowanych stosując zasadę wzajemnej kompatybilności. Tak więc sterowniki różnych firm są programowane w tym samym języku i przy użyciu tego samego pakietu programowego, posiadają taką samą budowę modułów, posiadają także możliwość przenoszenia programów między modelami oraz korzystania z tych samych opcji w każdym modelu.
Sterowniki Siemens SIMATIC – zastosowanie
Profesjonalne sterowniki PLC Siemens mają bardzo szeroki zakres zastosowania w większych i mniejszych zakładach produkcyjnych i innych przedsiębiorstwach. Wykorzystuje się je m.in. do sterowania procesami technologicznymi, do sterowania liniami montażowymi, do regulacji temperatury, w maszynach pakujących i w maszynach produkcyjnych, w stacjach pomp i w sprężarkach, w układach napędowych, w przenośnikach taśmowych, w piecach, w suszarniach, do sterowania transportem materiałów oraz w automatyce budynków (np. w tzw. inteligentnych domach).