Umowa rezerwacyjna mieszkania u dewelopera – co warto o niej wiedzieć?

Spodobało Ci się jakieś mieszkanie na nowym osiedlu dewelopera? Nie chcesz, aby wykupił je ktoś inny? W takim przypadku zdecyduj się na podpisanie umowy rezerwacyjnej!

Zawarcie umowy rezerwacyjnej z deweloperem jest jedną z form gwarancji, gdy klient pragnie zakupić konkretną nieruchomość. Umowa ta stanowi również pisemne potwierdzenie chęci jego nabycia, a także pozawala na określenie praw i obowiązków stron. Czym dokładnie jest umowa rezerwacyjna mieszkania? Co oznacza jej sygnowanie? Kiedy i jak się ją podpisuje? Zapraszamy do sprawdzenia!

Umowa rezerwacyjna mieszkania – co to jest?

Umowa rezerwacyjna mieszkania jest rodzajem wstępnego porozumienia, które zawierają pomiędzy sobą deweloper i klient zainteresowany zakupieniem danej nieruchomości. Jest to umowa, która zawierana jest przed umową przedwstępną lub umową deweloperską. Zasady zawierania umowy rezerwacyjnej są określone w polskich przepisach prawa, a dokładnie w artykule 3531 Kodeksu cywilnego i w innych przepisach w tym akcie.

Kiedy podpisuje się umowę rezerwacyjną mieszkania?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, umowa rezerwacyjna sygnowana jest w sytuacji, gdy klient zainteresowany jest kupnem danej nieruchomości. Najczęściej dotyczy to nieruchomości jeszcze w fazie budowy, które dopiero mają być oddane do użytkowania w danym okresie.

Na ogół umowę rezerwacyjną podpisuje klient z deweloperem, który dopiero zaczyna wznoszenie nowego osiedla mieszkaniowego czy też innej nieruchomości. Duże zainteresowanie lokalami może spowodować, że te najciekawsze szybko zostaną zarezerwowane. Podpisanie umowy rezerwacyjnej oznacza wtedy, że deweloper nie sprzeda wybranego mieszkania innemu klientowi. Dodatkowo, umowa rezerwacyjna na nieruchomość może pomóc w uzyskaniu kredytu hipotecznego na jej zakupienie.

Wyróżnia się dwa rodzaje umowy rezerwacyjnej mieszkania:

  • umowa rezerwacyjna bez elementów umowy przedwstępnej – jest to umowa niezobowiązująca, z której klient może się wycofać w każdym momencie, strony nie zobowiązują się wówczas do dalszego podpisania umowy właściwej
  • umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej – umowa ta oznacza, że wraz z rezerwacją nieruchomości klient zobowiązuje się do sygnowania umowy właściwej, stanowi ona także lepsze zabezpieczenie dla stron

Poprzedni artykułNowoczesne magazyny na wynajem w Krakowie i okolicy – przegląd
Następny artykułBiura do wynajęcia dla freelancera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj