Wiertarka udarowa czy młotowiertarka – co wybrać?

Elektronarzędzia są elementami wyposażenia każdego domowego warsztatu, a przy ich wyborze kierujemy się parametrami, mającymi na celu długotrwałe, niezawodne korzystanie z produktu. Wśród elektronarzędzi oraz akcesoriów budowlanych i warsztatowych znajduje się tak szeroko dostępna oferta przedmiotów, że wybierając konkretną rzecz, zastanawiamy się nad kilkoma.

Jeżeli przedmiot nie ma konkurencji w postaci podobnych działaniem urządzeń, a jego wybór dokonywany będzie spośród prawie identycznych parametrami produktów różnych marek, nie powinien być skomplikowany. Ciekawie stanie się wtedy, gdy elektronarzędzia, dostępne w ofercie będą wśród wielu modeli oraz rodzajów sprzętów, pozornie podobnych dzięki nazwie. Młotowiertarka i wiertarka udarowa – dwa urządzenia o różnym przeznaczeniu. Aby wybrać odpowiednie dla siebie, należy zrozumieć zakres ich działania.

Młotowiertarka – urządzenie do zadań specjalnych

Młotowiertarka jest urządzeniem, służącym do wykuwania, rozwiercania, wykonywania otworów w twardych, trudnych w obróbce materiałach. Jest urządzeniem, odpowiednim do stosowania przez doświadczone osoby, wymaga wprawy w stosowaniu. Jest sprzętem ciężkim, o dużej mocy oraz mniejszej precyzji niż wiertarka. Posiada uchwyt SDS, dostosowany do rodzaju udaru. Zastosowany udar pneumatyczny charakteryzuje się mniejszą częstotliwością, jednak energia uderzenia, pochodząca z silnika wpływa na znacznie większą efektywność i wydajność. Młotowiertarka stosowana jest najczęściej przy pracach zewnętrznych, do takich materiałów jak beton lub żelbeton. Młotowiertarka sprawdza się najczęściej u pracowników firm budowlanych.

Wiertarka udarowa – uniwersalne urządzenie do domowych zadań

Wybierając wiertarkę udarową, decydujemy się na mniejszą moc, ale większą precyzję. Zastosowany udar mechaniczny gwarantuje skuteczność w kontakcie z różnymi materiałami. Ściany z wielkiej płyty mogą okazać się zadaniem ponad siły sprzętu. Urządzenie jest o wiele lżejsze od młotowiertarki, posiada ergonomiczną obudowę oraz wygodny uchwyt, dzięki któremu zamontować można tarcze, wiertła, rozwiertaki i wiele innych akcesoriów. Koniecznie należy sprawdzić, czy urządzenie wyposażone jest w odpowiednią moc oraz dwubiegową przekłądnię prędkości pracy.

Elektronarzędzia, takie jak wiertarka udarowa lub młotowiertarka powinny uwzględniać optymalne parametry w zakresie:

  • mocy,
  • możliwości wyłączenia udaru,
  • materiału otoczki przekładni (najlepiej wybierać metalowe, szybko oddające ciepło),
  • dostępności co najmniej dwóch prędkości pracy,
  • dostępność płynnej regulacji tempa pracy,
  • posiadanie przełącznika kierunku obrotów,
  • sprzęgło, stanowiące zabezpieczenie silnika w chwili przeciążenia,
  • średnice wierteł, które można dopasować do urządzenia.

Wybierając wiertarkę udarową oraz młotowiertarkę, przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo stosowania oraz zgodność z wymogami, odnośnie jakości oraz materiałów wykonania. Obydwa urządzenia należy używać zgodnie z przeznaczeniem, dobierając odpowiednie akcesoria.

Poprzedni artykułJak wyjść z trudnej sytuacji finansowej?
Następny artykułCzy w Twojej firmie jest potrzebny audyt kadrowo-płacowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj