Wszystko, co powinieneś wiedzieć o karcie kredytowej

„Życie na kredyt” to stwierdzenie, które coraz rzadziej przybiera negatywny odbiór. Znacznie częściej bowiem posiadanie limitu odnawialnego lub karty kredytowej staje się we współczesnych czasach zwykłą koniecznością. Pragnąc kupić lepszy sprzęt AGD lub RTV, zrobić remont łazienki lub kuchni, albo wyprawić dziecko do szkoły na początku nowego roku, często sięga się właśnie po kartę kredytową.

Używanie tego produktu pozwala nie tylko na możliwość wykorzystania pieniędzy, których jeszcze w praktyce się nie ma. Korzystanie z takiej karty umożliwia także dobre zarządzanie pieniędzmi. W niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem może być zapłacenie w coś w taki sposób nawet wówczas, gdy posiada się wystarczające środki na koncie. Dzięki temu, że rozliczenie odsetek w tego typu usłudze zwykle następuje po jakimś czasie, osoby zaradne finansowo, spłacając stosunkowo szybko pożyczone kwoty, mogą zasadniczo uniknąć płacenia odsetek. W tym samym czasie zgromadzone pieniądze mogą z kolei minimalnie się pomnażać np. na rachunku oszczędnościowym.

Warto również wiedzieć, że wbrew pozorom karta kredytowa wcale nie musi obecnie występować w formie popularnego „plastiku”. Santander Bank Polska proponuje wygodne i szybkie płatności telefonem w sklepach za pomocą mobilnej karty kredytowej. Tego typu alternatywy z pewnością przyczynić się mogą do łatwiejszego zarządzania pieniędzmi i błyskawiczne płacenie za towary i usługi.

Czego zdecydowanie unikać, posiadając kartę kredytową? Cztery istotne „pułapki”

Osoby pragnące uzyskać dodatkową gotówkę, zwykle decydują się na kredyt. Pozyskane w taki sposób środki swobodnie można wypłacić i obracać nimi poza systemem bankowym. Inaczej jednak wygląda ten aspekt w przypadku produktu, jakim karta kredytowa. Co warto o niej wiedzieć, jakich zachowań unikać?

Wypłaty z także są możliwe, jednak najczęściej zwyczajnie nieopłacalne. Wynika to z tego, że kredytodawca pobiera dodatkowe odsetki za każdą taką czynność. Niektóre konta pozwalają na uniknięcie ich, np. poprzez regularne i częste płatności zbliżeniowe kartą debetową, jednakże nie jest to regułą. W wielu przypadkach na użytkowników kart kredytowych czyha analogiczna „pułapka” – przy korzystaniu z takich usług, jak cashback, czyli możliwości odbioru gotówki w sklepie lub na poczcie.

Raz pożyczoną kwotę na karcie kredytowej, powinno się spłacić w całości, tj. co do grosza, najlepiej przed końcem okresu rozliczeniowego, po którym mogą dojść kolejne odsetki. Jeśli do spłaty została nawet mała kwota, nie należy jej ignorować, nawet jeśli w niedalekiej przyszłości planuje się niezbędne, ale wymagające wydatki. W takiej sytuacji dużo bardziej opłacalne staje się spłacenie w całości wykorzystanych wcześniej środków, a następnie po upływie okresu rozliczeniowego ponowne wykorzystanie karty celem sfinansowania bieżącej potrzeby. W stosunkowo prosty sposób przedstawiany produkt może więc stać się niezwykle przydatną możliwością, jednak zawsze należy zachować ostrożność.

Warto wiedzieć, że wiele instytucji rozszerza funkcjonalność swoich usług o rozwiązania, które w całości przypominać mogą kredyt ratalny. Za pomocą karty kredytowej w niektórych bankach można bowiem zaciągnąć pożyczkę, która będzie spłacana regularna w wyznaczonych kwotach i terminach. Może być ona oddzielona od limitu kredytowego, a więc nie pomniejszać go.

Czwarta ciekawostka dotyczy częstotliwości używania karty kredytowej. Choć zwykle nie na początku, to po pewnym czasie – zgodnie z podpisaną, konkretną umową – bank zacznie naliczać prowizje za zakupy. W jaki sposób można się od nich ustrzec? Wystarczy… regularnie korzystać i płacić w ten sposób w sklepie czy przez internet. Jeżeli obroty są odpowiednio wysokie, w wielu przypadkach prowizje od skorzystania z karty nie będą naliczane. Istnieje także drugie rozwiązanie, polegające na przejściu na odpowiednik debetowy. W zależności od indywidualnej strategii i związanych z nią celów należy samemu wybrać właściwy sposób zarządzania kartą kredytową.

Karta dopasowana pod potrzeby

Przeglądając różne oferty banków, zwraca się uwagę na opłaty i prowizje za poszczególne czynności, możliwe długości okresów rozliczeniowych i ewentualnie bezodsetkowych. Warto oprócz tego zorientować się także w zakresie takich funkcjonalności, które najbardziej dopasowane są zarówno do bieżących potrzeb, jak i stylu życia. Dokonując wielu transakcji przez internet, warto wybrać dodatkowe zabezpieczenia i ubezpieczenia karty kredytowej. Przydatne mogą być usługi pokroju chargeback, czyli jednego z mechanizmów, za pomocą których istnieje możliwość zabezpieczenia wpłaconego kapitału np. od oszustwa lub bankructwa kontrahenta. Innym przydatnym udogodnieniem może być wspominane powiązanie karty z aplikacją mobilną. Dokonywanie płatności za pomocą telefonu nie wymaga wyciągania portfela, przez co może być pod tym względem łatwiejsze. W wielu przypadkach jest to też szybszy i łatwiejszy sposób.

Decydując się na nabycie nowej karty kredytowej, warto wiedzieć zarówno o zaletach, jak i jej wadach. Następnym krokiem jest opracowanie własnej jak najbardziej opłacalnej strategii, na zasadach której możliwe będzie robienie zakupów.

Poprzedni artykułLeasing czy kredyt? Co wybrać? Podpowiadamy!
Następny artykułKosze świąteczne dla firm – zamów je już teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj