Zmieniające się oblicze młodego polskiego rolnika

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że jedynie 6 proc. gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej prowadzonych jest przez młodych rolników, czyli tych, którzy nie przekroczyli 35 roku życia. Mimo tego, że młodzi ludzie chcący podjąć się prowadzenia gospodarstwa rolnego mogą liczyć na szereg programów pomocowych i wsparcie ze strony instytucji unijnych nie garną się do pracy na roli. Jednak Polska jest chlubnym wyjątkiem. W naszym kraju jest najwięcej młodych rolników spośród wszystkich państw Wspólnoty.

Kim jest polski młody rolnik?

Czasy, gdy młody rolnik był słabo wykształcony i nieprzygotowany do podjęcia wyzwań, jakie niesie prowadzenie dobrze prosperującego gospodarstwa, są już dawno za nami. Gospodarstwo zaczyna kojarzyć się po prostu z miejscem pracy, ma dawać zyski i szybko się rozwijać. Nie różni się już niczym od przeciętnej firmy. Młodzi rolnicy podejmujący się zadania uprawy roli czy hodowli zwierząt podchodzą do swoich wyzwań tak samo, jak ich pracujący w innych sektorach rówieśnicy. Polski rolnik coraz częściej ma ukończone studia, liczne kursy i szkolenia oraz chętnie bierze udział w wydarzeniach branżowych w celu poszerzenia swojej wiedzy. Wie jak skutecznie i dobrze wykorzystać zaciągnięte kredyty czy realizować cele z pomocą programów pomocowych. Jest zainteresowany zmianami zachodzącymi w polskim i europejskim rolnictwie i stara się za nimi nadążyć.

Wyzwania stojące przed młodymi rolnikami

Jak w każdym sektorze gospodarki, tak i w rolnictwie przed młodymi ludźmi staje szereg wyzwań. Młodzi właściciele gospodarstw rolnych muszą określać priorytety swoich działań, stale modernizować i unowocześniać swoje gospodarstwo oraz uczyć się jak wykorzystywać krajowe i unijne środki dla rolnictwa.

Ubogi jak rolnik? Już nie

Jak pokazują najnowsze badania rolnicy, także ci młodzi należą do najlepiej uposażonych grup zawodowych. W latach 2003–2013 średni dochód rozporządzalny w gospodarstwie domowym rolników wzrósł nominalnie aż o 152 proc. W tym samym czasie analogiczna wartość w przypadku pracowników zwiększyła się o 73 proc. Właściciele gospodarstw rolnych są też coraz bardziej zadowoleni ze swojej sytuacji. Odsetek tych, którzy uważają, że jest ona dobra lub bardzo dobra stale rośnie.

Jakie są potrzeby młodych gospodarzy?

Z badań przeprowadzanych na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że młodzi rolnicy potrzebują przede wszystkim dostępu do ziemi. Chodzi to zarówno o możliwość kupna, jak i dzierżawy Kolejnym czynnikiem ułatwiającym im rozwój jest wsparcie finansowe. Młodzi gospodarze liczą także na ułatwienia w pozyskiwaniu kredytów preferencyjnych. Istnieje też duża potrzeba zatrudnienia w gospodarstwa rolnych nowych, dobrze wykwalifikowanych pracowników.
W europejskim, a więc także i w Polskim rolnictwie dochodzi do wymiany pokoleniowej. W różnych krajach proces ten zachodzi z odmienną dynamiką, ale jednak jest faktem. Jest to wyzwanie nie tylko dla młodych, którzy czy to z konieczności, czy (coraz częściej) z wyboru podejmują się prowadzenia gospodarstwa, ale też dla całej Unii, która potrzebuje silnego i stabilnie rozwijającego się sektora rolniczego.

Poprzedni artykułRozbudowa i modernizacja galerii handlowych jako sposób na konkurencję
Następny artykułCzym są powiadomienia web push? Wyjaśniamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj