Gdy Twoja firma planuje ekspansję do innych krajów, pomyśl już teraz o tym, jak zapewnić jej odpowiednie bezpieczeństwo finansowe. Aby zabezpieczyć się przed ryzykiem upadłości, skorzystaj z faktoringu międzynarodowego, eksportowego. Wyjaśniamy, na czym on polega i jakie ma korzyści! Artykuł powstał we współpracy z finea.pl. Zapraszamy do zapoznania się z ich ofertą faktoringową.
Co to jest faktoring międzynarodowy – eksportowy?
Usługi faktoringowe mogą być stosowane nie tylko w przypadku transakcji zawieranych pomiędzy firmami działającymi w jednym kraju. Dostępny jest też faktoring eksportowy, inaczej międzynarodowy, który ma na celu pomoc firmom specjalizującym się w eksporcie, zawierającym kontakty z zagranicznymi kontrahentami.
Faktoring międzynarodowy nie różni się swoją formułą od tego prowadzonego krajowo, czyli polega on również na przekazywaniu wypłaty za wystawione faktury przed terminem ich zapłaty. Uwalnia dzięki temu zamrożoną w fakturach gotówkę i pozwala na łatwiejsze pokrycie kosztów.
W jakich wariantach dostępny jest faktoring międzynarodowy?
Faktoring eksportowy można zaoferować usługę w wielu wariantach, aby była ona również dopasowana do konkretnych wymogów i oczekiwań.
Najczęściej spotyka się dwa rodzaje faktoringu międzynarodowego:
– Faktoring z regresem,
– Faktoring bez regresu.
Gdy firma chce dodatkowo zabezpieczyć się przed niewypłacalnością, może ona zdecydować się na faktoring bez regresu, który obejmuje ubezpieczenie należności. Dzięki temu nawet wtedy, gdy kontrahent nie zapłaci, nadal zachowuje ona otrzymane z faktoringu pieniądze. To duże udogodnienie, gdy zawiera się wiele kontraktów zagranicznych z nowymi firmami.
Jakie korzyści daje faktoring eksportowy firmom?
Usługa jak faktoring eksportowy jest powiązana z licznymi zaletami i obecnie jest ona wybierana coraz częściej. W kwestii jak korzyści faktoring międzynarodowy to przede wszystkim:
1. Szybkie uzyskanie środków z wykonanych usługi i sprzedanych towarów
Dzięki temu nie trzeba czekać na to, aż kontrahent opłaci zamówienie, ponieważ faktor – firma faktoringowa pokrywa koszty nawet w ciągu doby od wystawienia faktury.
2. Usługa weryfikacji kontrahenta
Wybierając faktoring eksportowy w dobrej firmie, można skorzystać z praktycznej usługi polegającej na zweryfikowaniu kontrahenta przed zawarciem z nim umowy. To sposób na niższe ryzyko w biznesie.
3. Ograniczenie ryzyka niewypłacalności
Dzięki usłudze faktoringu można również obniżyć ryzyko pojawienia się problemów z niewypłacalnością firmy. Na szczególną uwagę zasługuje faktoring bez regresu, który pozwala na ubezpieczenie należności.
4. Monitorowanie zapłaty należności
Firma faktoringowa może też monitorować w imieniu klienta spłatę należności i podejmować działania windykacyjne w przypadku pojawienia się opóźnień.