Programiści, informatycy, architekci baz danych oraz pozostali specjaliści pracujący w branży IT najczęściej podejmują współpracę B2B. Realizują zadania dla firm polskich i zagranicznych, a brak umowy o pracę oznacza spore korzyści, ale i dużo wyższe ryzyko zawodowe. Ubezpieczenie zawodowe OC nie jest obowiązkiem dla specjalistów IT, lecz zdecydowana większość firm wymaga go od kontraktorów, sami zaś freelancerzy równie często decydują się na wykupienie takiej polisy. Na jakie kwoty powinna ona opiewać?
Ryzyko zawodowe specjalistów IT
Specjalista z branży IT pracując na umowę o pracę, w razie jakichkolwiek błędów lub zaniechań wynikłych z podejmowanych czynności, odpowiada maksymalnie trzykrotnością swojej pensji. Freelancer na kontrakcie odpowiada zaś całym swoim majątkiem, dlatego w razie konieczności pokrycia powstałych strat, naprawy błędów, a nawet uwzględnienia roszczeń osób trzecich, istnieje duże prawdopodobieństwo problemów finansowych, także w zakresie życia prywatnego.
Ze względu na tak wysokie ryzyko zawodowe, wykupienie ubezpieczenia zawodowego OC stanowi zabezpieczenie interesów własnych i klientów.
Odpowiedzialność cywilna kontraktora
Kontraktor wykonując swoją pracę może nieumyślnie lub poprzez zaniechanie doprowadzić do powstania poważnych błędów i usterek, a finalnie do ogromnych strat finansowych, a nawet wizerunkowych. Wśród ryzyk pojawiających się na etapie realizowania usług IT, są między innymi:
- naruszenia prywatności;
- naruszenia praw własności intelektualnej;
- błędy;
- zaniechanie lub pominięcie;
- nieterminowe dostarczenie usług/produktów zawartych w umowie lub niedostarczenie ich;
- cyberataki;
- nieuczciwe zachowania;
- rażące błędy umowne.
Ubezpieczenie OC zawodowe pozwala na pokrycie kosztów i roszczeń związanych z konsekwencjami między innymi powyższych działań. To ochrona finansów firmowych specjalisty, ale i jego osobistych, ponieważ – jak wspomniano – zagrożony jest cały majątek przedsiębiorcy.
Wysokość sumy ubezpieczenia OC
Górna granica sumy ubezpieczenia zawodowego OC dla specjalisty IT to maksymalna kwota, którą ubezpieczyciel wypłaci w razie zgłoszenia jakichkolwiek nieprawidłowości i chęci dochodzenia roszczeń przez klienta w stosunku do kontraktora.
Kwota ta uzależniona jest od wielu czynników. Specjalista IT powinien uwzględnić możliwe straty finansowe, które będzie trzeba pokryć, koszty związane z naprawą błędów, pracą fachowców, w tym informatyka śledczego, a nawet roszczeniami osób trzecich.
Suma ubezpieczenia musi uwzględniać kosztowną obsługę prawną oraz fakt, z jakimi firmami współpracuje kontraktor. Jeśli bowiem w grę wchodzą roszczenia ze strony firm zagranicznych, przede wszystkim z USA, sumy znacząco się zwiększają, zarówno w kwestii obsługi prawnej, jak i kosztów powstałych szkód.
Co należy uwzględnić wybierając sumę ubezpieczenia:
-
- koszty obsługi prawnej;
- kary administracyjne;
- kary umowne;
- koszty związane z udziałem w postępowaniach sądowych;
- koszty pracy nad naprawą wizerunku, czyli działania specjalistów PR;
- koszty bezpieczeństwa związane np. z cyberatakami;
- przychody firmy;
- roszczenia osób trzecich.
Gdzie znaleźć korzystną polisę OC dla kontraktorów w branży IT?
Warto przeanalizować umowę podpisaną z danym usługobiorcą, aby uwzględnić wszystkie ryzyka w sumie ubezpieczenia zawodowego OC. W tej kwestii dobrze jest zwrócić się do specjalistów, którzy pomogą w przygotowaniu precyzyjnie dopasowanej oferty. Doświadczenie w tej materii posiada firma Findia – Cyberbezpieczeństwo oferująca polisy dla freelancerów i firm IT.