3 rzeczy, które trzeba wiedzieć zakładając firmę

Wiele osób decyduje się na założenie własnej firmy, bądź też jednoosobowej działalności gospodarczej. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy jak trudne jest to wyzwanie i jak wiele czasu będzie trzeba temu poświęcić. Od czego więc zacząć? Czy formalności to jedyny problem, który na Ciebie czeka? Sprawdź co warto wiedzieć zakładając firmę.

Prowadzenie firmy jest wielkim wyzwaniem i należy dokładnie rozważyć wszystkie wątpliwości oraz odpowiednio się do tego przygotować. Istotne są nie tylko kwestie formalno-prawne czy finansowe, lecz również wybór właściwych pracowników, czy też zadbanie o profesjonalną obsługę księgową.

  1. Ustal plan działania i wybierz profil działalności

Wybór profilu działalności firmy nie zawsze musi być łatwym zagadnieniem. Choć myślisz, że wpadł Ci do głowy świetny pomysł na idealny interes, sprawdź czy ktoś nie był pierwszy. Warto dokładnie przyjrzeć się swojej konkurencji, sprawdzić jak jest ona duża oraz co dokładnie oferuje swoim klientom. Dzięki temu możesz nie tylko znaleźć wskazówki, lecz również podpowiedzi co zrobić by się wyróżnić. Pamiętaj, że im większa konkurencja na rynku, tym trudniej będzie się przebić.

  1. Najważniejsze formalności prawne

Nie dla wszystkich jest lekkie, łatwe i przyjemne, na szczęście jednak, większość formalności można już załatwić przez internet. Rejestracja firmy to proces, który składa się z kilku etapów.

Wybór formy prawnej – jest zależna od rodzaju prowadzonej firmy, planu działania czy finansowania, do wyboru masz:

  • jednoosobową działalność gospodarczą,
  • spółkę cywilną,
  • spółkę prawa handlowego,
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółkę jawną,
  • spółkę partnerską,
  • spółka komandytowa,
  • spółka akcyjna.

Wybór formy opodatkowania – zależy od rodzaju działalności, wielkości zakładanych przychodów, czy możliwości korzystania z ulg podatkowych. Przy prowadzeniu własnej działalności, możesz wybrać jedną z czterech form opodatkowania: PIT, CIT, ryczałt od przychodów, karta podatkowa.

Wybór kodu PKD – jest to Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej, która zawiera spis wszystkich działalności, które występują na polskim rynku. Każda z nich ma swój określony kod. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ nie masz prawa wystawić faktury na działalność, której nie zadeklarowałeś.

Założenie profilu zaufanego lub wyrobienie podpisu elektronicznego – są to narzędzia, które służą do potwierdzenie Twojej tożsamości przez internet. Umożliwi Ci to załatwienie wielu formalności prawnych i urzędowych przez internet, dzięki czemu nie stracisz czasu na stanie w kolejach w urzędzie. Różnią się tym, że profil zaufany jest bezpłatny, zaś za podpis elektroniczny trzeba jednak zapłacić.

Wpisanie firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – w tym celu wypełnij przez internet formularz CEIDG-1. By ułatwić sobie to zadanie, skorzystaj z instrukcji formularza, którą znajdziesz na stronie.

  1. Korzystaj z profesjonalnej obsługi księgowej

Nawet prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga prowadzenia ewidencji księgowej, chociażby do wystawiania faktur, czy rozliczania się z urzędem skarbowym. Możesz zdecydować się na prowadzenie jej samodzielnie, jednak potrzebna jest do tego odpowiednia wiedza oraz czas. Dlatego dużo lepiej korzystać z profesjonalnej obsługi księgowej. Obecnie masz do wyboru trzy sposoby z korzystania z tego typu usług:

Zatrudnienie własnej księgowej – to rozwiązanie jest korzystne dla większych firm, których obsługa księgowa generuje duże ilości pracy i koszty.

Korzystanie z usług biura rachunkowego – w takiej sytuacji wszystkie rozliczenia z danego miesiąca przykazujesz do biura, które następnie zajmie się ich rozliczeniem, w takiej sytuacji musisz jednak sam zajmować się np. wystawianiem faktur.

Księgowość internetowa – to bardzo dobre rozwiązanie dla osób prowadzących mniejszą i większą działalność gospodarczą, a także sklepy internetowe. Internetowe biuro rachunkowe oferuje nie tylko prowadzenie księgowości ale również zarządzaniem sprzedażą, np. fakturowanie, prowadzenie działu kadr i płac czy też magazynu. Doskonałym przykładem kompleksowej obsługi księgowo – kadrowej jest wfirma.pl.

Poprzedni artykułKsięgowość w małej firmie – jaki jest jej zakres?
Następny artykułProwadzisz sklep internetowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć o ochronie danych w Internecie

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj