Samodzielna wymiana butli w wózku widłowym

Po pewnym czasie eksploatacji konieczna jest wymiana butli gazowej w wózku widłowym. Jak to zrobić, by przebiegła ona szybko, sprawnie i bezpiecznie?

Wymiana butli gazowej w wózku widłowym w ośmiu krokach

Pierwszym krokiem do wymiany butli w wózku widłowym jest umiejscowienie pojazdu w bezpiecznym miejscu i zaciągnięcie hamulca postojowego oraz założenie rękawic ochronnych.

Następnie należy po zakręceniu zaworu butli odłączyć elastyczny przewód od zaworu poprzez odkręcenie nakrętki w prawo oraz odpiąć zatrzaski mocujące butlę.

Teraz możemy wyjąć zużytą butlę z uchwytów na wózku widłowym i zakręcić zaślepkę na zawór butli. Pamiętajmy o odłożeniu pustej butli na właściwie, ustalone miejsce.

Po odłożeniu starej butli, możemy przyjrzeć się nowej. Należy koniecznie sprawdzić, czy nowa butla gazowa nie jest uszkodzona oraz czy na pewno może być wykorzystana do umieszczenia na wózku widłowym. Obowiązkowo trzeba przeczytać jej opis, potwierdzając jej przeznaczenie. Powinien znajdować się na niej rysunek wózka widłowego lub pisemne oznaczenie, że może ona być do niego montowana.

W niedalekiej odległości od wózka widłowego należy odkręcić zaślepkę w nowej butli gazowej i sprawdzić stan uszczelki oraz gwintu na zaworze, który będzie łączył zawór butli z elastycznym przewodem z wózka widłowego.

Jeśli nie zidentyfikujemy nieprawidłowości, możemy umieścić butlę na uchwycie na wózku i zapiąć zatrzaski, które będą ją utrzymywać.

Kolejny krok to dokręcenie nakrętki na przewodzie elastycznym do zaworu butli gazowej. Tym samym butla gazowa została zamontowana do wózka widłowego.

Dla bezpieczeństwa konieczne jest sprawdzenie szczelności powstałej instalacji. W tym celu należy powoli odkręcić zawór i skontrolować szczelność. Można do tego użyć specjalnych preparatów w sprayu lub detektora gazu.

Jeśli nie stwierdzimy żadnych nieprawidłowości, możemy rozpocząć kolejny cykl pracy z wykorzystaniem nowej butli gazowej w wózku widłowym.

Na co zwracać uwagę, wymieniając butlę gazową w wózku widłowym?

Przede wszystkim podczas całego procesu wymiany butli należy pamiętać, że zawarty w butli gaz jest łatwopalny – należy zatem obchodzić się z butlami z należytą ostrożnością. Stanowczo nie można dokonywać wymiany w obecności otwartego ognia. Nie należy także przerzucać czy przetaczać butli. Ważne jest, by mieć podczas wymiany założone rękawice ochronne – w zetknięciu ze skórą gaz może powodować odmrożenia. Zadbajmy także o to, by pomieszczenie, gdzie wymieniany butle, było dobrze wentylowane i utrzymane w porządku.

Jeżeli sami nie możemy wymienić butli w wózku widłowym, wybierzmy firmę, która rzetelnie zajmie się problemem – taką firmą jest https://irapol.com.pl/

Poprzedni artykułZasilanie awaryjne APC RBC dla firm
Następny artykułNa czym polega fenomen warsztatów na szkoleniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj