Czym jest dropshipping?

Zakładając sklep internetowy musimy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, które pozwolą nam na sprawne prowadzenie działalności gospodarczej. Po pierwsze – rozpoznawalna i dobrze pozycjonowana strona internetowa. Po drugie – rozwiązania informatyczne, które zadbają o naszą księgowość i ewidencjonowanie procesu wysyłek. Wreszcie – miejsce, z którego wysyłamy do nabywców towary. Wbrew pozorom, nie zawsze musi być to nasz własny magazyn.

Czym jest model dropshippingu w handlu?

To model sprzedażowy, który umożliwia bezpośrednie korzystanie z zapasów towarów, jakie zgromadzone są u dostawcy bez konieczności posiada własnej powierzchni magazynowej. Celem sklepu dropshipping jest przeniesienie wszystkich czynności logistycznych poza nasz sklep. Dlatego tego typu rozwiązanie doskonale sprawdza się dla sklepów internetowych, które w zasadzie mogą ograniczyć się tylko do ekspozycji i promowania towarów na swojej stronie internetowej.

Sklep dropshipping – zasady działania

Zrozumienie modelu dropshippingu nie jest trudne. Strona sklepu internetowego eksponuje towary dostępne w magazynie u danego dostawcy, który za pośrednictwem oprogramowania integruje stan magazynowy z witryną sklepu. Zamówienie złożone w sklepie on-line jest od razu przekazywane do dystrybutora, którego pracownicy sami pakują przesyłkę, drukują etykietę i wydają paczkę kurierowi. Sklep on line otrzymuje tylko fakturę za sprzedane towary.

Zasadniczą zaletą dropshippingu są niskie koszty stosowania takiego modelu. Nie musimy opłacać czynszu najmu powierzchni magazynowej ani zajmować się całym procesem wysyłki.

Jak przygotować sklep w modelu dropshipping?

Przede wszystkim musimy znaleźć dystrybutora, który zaoferuje warunki współpracy, jakie będziemy skłonni zaakceptować. Warto przyjrzeć się przynajmniej kilku ofertom, ponieważ często dostawcy zastrzegają sobie określone ograniczenia dla polityki cenowej realizowanej przez sprzedawcę albo dla stosowanych przez niego promocji.

Kiedy zlokalizowaliśmy już dystrybutora, pora przygotować nasz sklep internetowy. Możemy oczywiście tworzyć go od zera, ale to kosztowny i czasochłonny proces. Znacznie prostsze i tańsze jest skorzystanie z gotowych rozwiązań. Takim rozwiązaniem jest np. Cstore, który umożliwia stworzenie witryny sklepowej i jej integrację z magazynem dostawcy, a więcej informacji znajdziesz na stronie www.cstore.pl/sklep-dropshipping

Dedykowane platformy bardzo często oferują kompleksowe rozwiązania obejmujące nie tylko stworzenie witryny, import listy produktów i integrację ze stanami magazynowymi. Ich funkcjonalność może obejmować także porównywarkę cen, możliwość ustalania rabatów i promocji, integrację z zagranicznymi serwisami, jak Amazon, E-Bay czy Marketplace, a nawet połączenie różnych metod płatności i wysyłki.

Kolejnym etapem jest zawarcie umowy z dystrybutorem oraz umieszczenie jego produktów na swojej stronie internetowej. Musimy mieć świadomość, że kiedy zaczynamy naszą przygodę ze sklepem dropshipping raczej nie możemy liczyć na duże rabaty. Dystrybutorzy stosują je dopiero dla sklepów, z którymi współpracują dłuższy czas i w szerokim zakresie.

Czy dropshipping się opłaca?

Główną zaletą tego modelu są niskie koszty jego stosowania, oszczędność powierzchni i mniej zadań, których wykonanie musielibyśmy powierzyć pracownikom, których pracę także trzeba opłacić. To dobre rozwiązanie nie tylko dla dużych sklepów wirtualnych, które posiadają bogatą ofertę towarów, ale także dla małych firm, które dopiero szukają swojego miejsca na rynku i nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów już na starcie.

Znaczącym atutem tego modelu będzie także możliwość skorzystania z kompleksowych rozwiązań informatycznych umożliwiających stworzenie platformy zakupowo – logistycznej.

Poprzedni artykułMetody czyszczenia maszyn przemysłowych
Następny artykułSzkolenia dla deweloperów – co można zyskać dzięki kursowi deweloperskiemu?

1 KOMENTARZ

  1. Warto byłoby zamieścić w artykule także czyhające na świeżo upieczonego biznesmena przeszkody w dropie. Począwszy od braku wpływu na wysyłane towary, przez ich zwroty, a kończąc na agresywnej promocji sklepu/produktów. Osobiście udało mi się złapać promocję na drop.academy i kupić gotowy sklep za bardzo niską kwotę. Na ten moment skupiam się głównie na działaniach marketingowych. Wydałem bardzo mało pieniędzy na start w tym biznesie, jest to bardzo duży plus dropshippingu. Jako minus wskazałbym sporą konkurencję i powielanie się tych samych produktów. Biznes ten, jeśli jesteś osobą pracowitą i wytrwałą, przyniesie rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj